'AB fonuyla İzmir'e mülteci kampı kurulsun'

 

İzmir'in "Küçük Suriye" olması için Almanya, Türkiye'ye teklif götürdü

29.08.2015
Yazı Boyutu:  
Her fırsatta ülkelerine sığınan mültecilerden şikayet eden Avrupa ülkelerinin göçmenlere karşı tahammülsüzlüğü giderek tırmanıyor.

İki milyona yakın Suriyeli mülteciye kucak açan Türkiye'ye AB Fonu kullanılarak büyük bir mülteci kampı kurulması önerildi. Öneriyi yapan Almanya açık açık ''Kamp Türkiye'de, hatta İzmir'de kurulsun, biz içinden seçip alalım'' dedi.


Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Avrupa Birliği'nin iltica taleplerinin değerlendirileceği mülteci kamplarını Türkiye'de kurması gerektiğini söyledi.

Mülteci sorununun Almanya için tam anlamıyla bir meydan okuma olduğunu belirten de Maiziere, Avrupa'ya hangi mültecilerin geleceğine karar verilebilecek kampların Türkiye, Yunanistan ve İtalyada kurulması gerektiğine işaret etti.

Almanyanın karşılaştığı mülteci sorunu ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini Euronews ile paylaşan de Maiziere, gerçekten yardıma ihtiyaç duyan mültecilerin belirlenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Almanyanın AB'ye gelen mültecilerin yüzde 43'ünü barındırdığını kaydeden Maiziere, Almanya gibi zengin bir ülke için de uzun dönemde bu büyük bir sorun diye konuştu.

MÜLTECİ KAMPI İZMİR'DE KURULSUN

Alman Bakan, Avrupanın mülteci sorunu ile nasıl baş edeceği sorusuna ise, "Yunanistan ve İtalyada Avrupaya gelmek isteyen mültecilerin toplanacağı ve kimin gerçekten yardıma ihtiyaç duyduğunun incelendikten sonra karar verileceği Hotspots kampları kurulmalı. Bunun dışında Türkiye ile de yoğun görüşmeler yapılmalı. Türkiye, Suriye sınırında mülteciler konusunda harika şeyler yapıyor. Ancak İzmir bölgesinde çok sayıda, binlerce hatta onbinlerce mülteci Avrupaya geçmenin yollarını arıyor. Sanırım burada da AB fonlarıyla bir mülteci kampı kurulmalı ve buradan kimlerin AB ülkelerine geleceğine karar verilmeli" diye  yanıtladı.

Üye OlÜye Girişi