Abbasağa'da Gezi'nin 2. yıldönümü çok farklı

 

Gezi'nin 2. yıldönümü Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlenen etkinliklerle anıldı

31.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Gezi Parrkı eylemlerinin 2. yıldönümü Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlenen etkinliklerle kultandı.
 
 
Gezi Direnişi'nin 2. yıldönümü etkinlikleri İstanbul’da Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Parklarda atölye çalışmaları ve forumlar yapılırken, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını kendi mücadele alanlarına taşıyan Yırcalılar, direnişteki işçiler, dayanışmalar, savunmalar, forumlar, Kuzey Ormanları Savunması, Gezi’de kurulan reviri sürdürenler.
 
 
Haziran İsyanı’nın ardından park forumlarının başladığı Abbasağı Parkı’nda Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla erken saatlerden itibaren toplanmalar başladı. Parka gelenleri Beşiktaş Kent Dayanışması’nın “Hoş geldiniz” pankartları karşıladı. Sahnenin çevresinde stantlar kuruldu. Parkta atölyeler düzenlendi. Halay ve horonlarla süren etkinlikte Gezi’den sonra kurulan Kuzey Ormanları Savunması, Oy ve ötesi,  Gezi Revir de Abbasağa Parkı’nda yerini aldı.
 
Gezi’nin ardından kurulan Kuzey Ormanları Savunması kurduğu stantla ‘Katil projeleri durduracağız’ diyor
 
Saat 18.00’da forum başladı. Forum öncesi Divan Otel işçileri bir konuşma yaptı. İşçi konuşmada “Gezi’de insani olanı yaptık diyen Koç, biz emekçileri işten attı. Anayasal hakkımızı kullanıp sendikalı olduk 55 kişi işten atıldı çocukları için endişelenen Koç bizim çocuklarımızı düşünmüyor. Gezi’de kurduğumuz hayatı yaygınlaştırmalıyız” dedi.
 
 
Kuzey Ormanları temsilcisi doğayı ve işçileri katleden projelere karşı direnişe çağırdı: “Gezi’nin bıraktığı budur! Kuzey Ormanları’nın hiç bir yere gittiği yok. Her yer Taksim.” Daha sonra 296 gün direnen Enerji Sen üyesi BEDAŞ işçileri adına konuşma yapıldı. BEDAŞ işçilerinin yaşadığı süreçten bahseden işçi “Zafer biat edenlerin değil, mücadele edenlerindir” dedi. Daha sonra Taksim Dayanışması bildirisi Mücella Yapıcı tarafından okundu.
 
Mücella Yapıcı’nın konuşmasının ardından “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atıldı. Yapıcı’nın ardından Taksim Dayanışması’ndan Ali Çerkezoğlu sözü aldı. Çerkezoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında Gezi’yi savunanlara dava açıldığını söyledi. Gezi’nin bir masal olduğunu belirten Çerkezoğlu bu masalın yargılanamayacağın ısöyledi. Çerkezoğlu “Gezi’ye kara çalmaya çalışanlar bilsin ki; Gezi bir şiir olarak başladı, destan olarak devam edecek” dedi.
 
İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimleri’nde en fazla oyu almasına rağmen Tayyip Erdoğan tarafından atanmayan Prof Dr. Raşit Tükel de Abbasağa Parkı’ndaki forumda bir konuşma yaptı. Konuşmasında son dönemde sağlık çalışanlarına yönelen şiddetten bahseden Tükel hükümetin politikalarının sağlık çalışanlarıyla halkı karşı karşıya getirdiğini söyledi. Tükel konuşmasını sağlık çalışanlarının yarın yapacağı iş bırakma eylemini duyurarak bitirdi.
 
Cansu Yapıcı ve Can Atalay da bir konuşma yaptı. Atalay konuşmasında direnen Divan Otel işçilerine destek olmaya çağırdı. Ana forumdan önce Abbasağa Parkı’nda yapılan liseli forumundan bir liseli konuşma yaptı. Liselilerin forumda konuştuklarını aktaran konuşmacı “Her liseli devrimci olmalıdır. Biz kararımızı verdik” diyerek konuşmasını bitirdi. Daha sonra söz almak isteyenler forumda konuşmalar yaptı.
 
ÖZGÜRLÜK PARKINDA ETKİNLİKLER
 
İstanbul Anadolu Yakası’nda da Gezi Direnişi’nin ikinci yıl dönümü etkinliklerinin adresi Göztepe Özgürlük Parkı. Park’ta direniş sırasında Gezi Parkı’nda kurulan kütüphanenin bir benzeri kuruldu. ‘Devrim market’ açıldı.
 
Çocuklar için resim, pankart ve bilimsel deney atölyeleri yapıldı. Halkevleri – Forza Yeldeğirmeni arasında dostluk maçı Özgürlük Parkı’ndaki halısahada yapıldı. Yırca ve SOma’dan dayanışma için gelenler de özgürlük Parkı’ndaydı. Validebağ Savunması, Göztepe Dayanışması, Caferağa Mahalle Evi de parkta yerini aldı.
 
Özgürlük Parkı’nda yapılan forumda Maltepe Hastanesi’nde 167 gündür direnen Maltepe Hastanesi işçileri süreci anlattı. Daha sonra Enerji Sen işçileri bir konuşma yaptı. Oy ve Ötesi 7 Haziran seçimlerinde yapılması gerekenlerle ilgili bir konuşma yaptı. Validebağ Gönüllüleri yapıkları konuşmada “Diktatörün karanlık icraatlerini tarihin çöplüğüne gömmeye geldik” dedi.
 
Forumun ardından sahne etkinlikleri başladı. İlk olarak Gezi’yi anlatan sahne oyunu sergilendi. (Sendika.org)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi