ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye'yi vurdu

 

ABD Başkanı Trump'un sabah saat 04.30'da verdiği talimatla ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye'nin başkenti Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerine yönelik hava saldırısı düzenledi.

14.04.2018
Yazı Boyutu:  
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına ilişkin "saldırı emri" verdiğini söyleyerek, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye'deki hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu.

Saldırıda, başkent Şam'daki askeri noktaların hedef alındığı belirtilirken, Mezze havaalanı, 41.Tugay ve araştırma merkezi vurulan noktalar arasında yer alıyor.

ABD’nin saldırılarda Tomahawk füzelerini kullandığı ileri sürülürken Suriye devlet televiyonu da hava saldırılarına uçaksavarlarla karşılık verildiğini bildirdi.

Şam’daki yerel kaynaklar başkentteki bilimsel araştırma tesisinin bombalandığını ileri sürdü. Suriye’den yapılan açıklamada 30 füzeyle yapılan saldırıda 10 füzenin imha edildiği belirtildi.


VURULAN HEDEFLER

Reuters Haber Ajansı, Suriye hükümeti yanlısı bir milis komutanın verdiği bilgiye göre Barzeh'teki araştırma merkezi ve Humus'taki askeri deponun dışında aşağıdaki hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

Başkent Şam'ın batısında, Lübnan sınırı yakınlarındaki Dimas bölgesinde bulunan bir askeri üs. İsrail uçakları aynı bölgeyi 2014'te bombalamıştı.

Başkentin kuzeyindeki Masyaf'taki bir tesis. Masyaf Batılı istihbarat örgütlerinin geçen yıl kimyasal silah ürettiğini iddia ettiği Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nin bir şubesi bulunuyor.

Şam'ın güneyindeki Kiswah bölgesi. İran'ın Kiswah'ın dışında daimi bir askeri üs inşa ettiğine inanılıyor. İsrail'in geçen Aralık'ta tesise füze attığı ve bazı binaları imha ettiği belirtilmişti.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: SORUMLULUK ALANIMIZA GELMEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ve müttefikleri tarafından ateşlenen hiçbir füzenin, Tartus ve Hmeymim'in de dahil olduğu Rusya hava savunmasının sorumlu olduğu alana girmediği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ABD, İngiltere ve Fransa birliklerinin Suriye'ye 100'den fazla roketli saldırı yaptığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'ye ABD, İngiltere ve Fransa'nın 100'den fazla seyir füzesi ve hava füzeleri attığını açıkladı. Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan demeçte, "ABD, İngiltere, Fransa, 100'den fazla seyir füzesi ve hava-yüzey füzesi ile Suriye’nin askeri ve sivil objelerini vurdu" ifadeleri yer aldı. 

İNGİLTERE: OPERASYONUN SURİYE'RE REJİM DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİSİ YOK

İngiltere Başbakanı Theresa May de, İngiltere'nin operasyona destek verdiğini "güç kullanımından başka bir alternatif yoktu" sözleriyle duyurdu. May, operasyonun Suriye'de bir "rejim değişikliği" ile ilgisi olmadığını söyledi. 

ABD Savunma Sakanı James Mattis de saldırıda herhangi bir kayıp haberi olmadığını söyledi. Mattis "Şu anda bu bir kerelik bir şey ve güçlü bir mesaj yolladığına inanıyorum" diyerek, ilk saldırı dalgasının sona erdiğini vurguladı.

RUSYA: BU TÜR EYLEMLER SONUÇSUZ KALMAYACAK

Beşar Esad yönetiminin başlıca müttefiki Rusya, ABD Büyükelçiliği aracılığıyla "bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağını" açıkladı.

Büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Önceden planlanmış bir senaryo ortaya kondu. Yeniden, tehdit ediliyoruz. Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyarmıştık. Bütün sorumluluk Washington, Londra ve Paris'e aittir."

Bu açıklamanın ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Batılı müttefiklerin, Suriye'de barış yaklaşırken ülkeye saldırma kararı aldığını söyledi.

Zakharova Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda "Dünyada ahlaklı liderlik yaptıkarını ve müstesna olduklarını düşünenler. Şu anda, tam barış içinde bir gelecek şansı kazanmışken Suriye'nin başkentini bombalamak için gerçekten müstesna olmalısınız" dedi.

PENTEGON VURULAN HEDEFLERİ AÇIKLADI

Trump'ın açıklamasından sonraki dakikalarda basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri vurulan 3 hedefi açıkladı:

  • 'Kimyasal ve biyolojik silahların üretilmesiyle ilgili olduğu söylenen Şam'da bir bilimsel araştırma merkezi'
  • 'Humus'un batısında kimyasal silah depo tesisi'
  • 'Humus yakınlarında kimyasal silah ekipmanı deposu ve önemli bir emir komuta merkezi'

Esad yönetimi: Saldırı uluslararası hukukun ihlâli

Trump'ın açıklamasının hemen ardından Suriye'nin başkenti Şam'da patlama sesleri duyulduğu bildirildi.

Suriye devlet televizyonu da Şam'a yönelik saldırıları doğruladı.

Suriye devlet televizyonu saldırının başarısızlığa uğrayacağını kaydetti, saldırıyı "uluslararası hukuk ihlâli" olarak tanımladı.

Devlet televizyonu ayrıca Suriye hava savunma sistemlerinin 13 füzeyi vurduğunu duyurdu.

Operasyon kararı, Suriye'nin Doğu Guta bölgesindeki Duma'da geçen Cumartesi kimyasal silahlarla düzenlendiği iddia edilen saldırının ardından alınmıştı. İngiltere'ye göre, kimyasal saldırıda 75 sivil  hayatını kaybetmişti. ABD, saldırıdan Suriye hükümetini sorumlu tutmuştu. Suriye Hükümeti ise iddiaları reddediyor. ((FOTOĞRAF: REUTERS)Üye OlÜye Girişi