'ABD, Gülen'i uzaklaştırmaz'

 

GS Başkanı Hukukcu Yarsuvat Aziz Yıldırım'a komplo yapıldığı görüşünde

31.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
Galatasaray Kulübü Başkanı, Hukukçu Duygun Yarsuvat, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili  değerlendirmelerde bulundu. Yarsuvat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ABD Gülen'i deport etsin" sözlerine karşılık olarak "ABD Gülen'i deport (uzaklaştırma) etmez. Çünkü Gülen'i  ABD çağırdı" dedi
 
 
Duygun Yarsuvat, şike davasında yargılanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Fethullah Gülen cemaatinin komplosuna maruz kaldığını söyledi.
 
"Bütün medyayı araştırın, gerek Aziz Yıldırım, gerek diğer Fenerbahçeli arkadaşlarının beyanatlarını okuyun, Aziz Yıldırım'ın mahkeme sırasında duruşmalarda söylediklerini bir okuyun, 'bunu bana yapanlar cemaattir' diyor" ifadelerini kullanan Yarsuvat, sözlerini şöyle sürdürdü:
"En son duruşmada da söyledi. Demek ki Aziz Yıldırım'ı cemaatin bir komplosu bu hale getirdi. Komployu yapan kim?  Cemaatçi polisler. Bu cemaatçi polisler bugün teker teker toplanıyor. Cemaatçi polisler sadece Aziz Yıldırım'a yapmadı, Balyoz Davası gibi bir davayı yarattı. Orada sahte deliller üreterek, bu delilleri kendi bilirkişileri vasıtasıyla değerlendirerek davalar açtı. 265 kişi ilk açılan davada yargılandı. Büyük bir kısmı yüksek rütbeli subaylardı. Cemaatin hedefi orduyu ortadan kaldırmak, nitekim başarılı da oldu. Bütün baş olanları, kıymetli olanları ortadan kaldırdı, sildi. Fethullah Gülen'in ABD'ye kaçtığı tarihe bakın, niye kaçtı? Yargılanıyordu ve son karar verilecekti. Verilmeden önce kaçtı."
 
GÜLEN’İN İADESİ
 
Fethullah Gülen'in amacının, Türkiye'de dini esaslara göre kurulmuş bir devlet yapısı olduğunu düşündüğünü dile getiren Yarsuvat, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Fethullah Gülen 1971 yılında yapmış olduğu bir açıklamada 'altın nesil yetiştireceğiz' demiştir. Nitekim yetiştirmiştir. Üniversite öğrencilerine yurtlar kurmuştur. Yurt içinde bu çocukları evlere almıştır. Evlerde bunları eğitmiştir, para yardımı yapmıştır. Kendisine güvenen bir gençlik yaratmıştır. Bu gençlik bugün idari mekanizmada belli mevkilere yerleştirilmiştir. Bunu yaparken okulların girişlerine masalar kurulmuştur, gelen öğrencileri buralardan bu evlere kanalize edilmiştir. İlk önce mülkiye, askeriye ve yargıya adam yetiştirmek istemişlerdir. Askeriyede çok başarılı olamamışlardır ama mülkiye ve adliyeye girildi."
 
Duygun Yarsuvat, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:
 
"İade edilmesi için bir dava açılmış olması ve verilen mahkeme kararının ABD makamlarına gönderilmesi, ondan sonra da iade istenmesi söz konusudur. Ancak siyasi amaçlı iade gerçekleşmez. Eğer bu bir siyasi davaysa, iade edilmeyecek demektir. Bunun için Cumhurbaşkanımız 'deport edilsin' diyor. Ben bu ihtimali hiç görmüyorum. Zaten onu oraya çağıran ABD'dir. Yoksa durup dururken niye gitti." (T24)
 
 

Üye OlÜye Girişi