ABD; Türkiye kadını ve çocuğu korumuyor

 

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili raporu onaylamasından sonra bir rapor da ABD Dışişleri'nden geldi

14.04.2016
Yazı Boyutu:  
ABD Dışişleri Bakanlığı, 2015 İnsan Hakları Raporu’nu yayınladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 İnsan Hakları Raporu’nda, Türkiye’ye ifade ve basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve güneydoğu’daki operasyonlarla ilgili eleştiriler yöneltildi ve Türkiye'nin kadınları ve çocukları, şiddetten cinsel istismardan yeterince korumadığına dikkat çekildi.Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından kamuoyuna açıklanan raporun 74 sayfası Türkiye’ye ayrıldı.

Raporda, türkiye’ye ifade ve basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve güneydoğu’daki operasyonlarla ilgili eleştiriler yöneltildi.

ABD’nin raporda Türkiye ile ilgili yer alan bazı öne çıkan başlıklar şöyle:

ÇATIŞMALAR VE SİVİL ÖLÜMLER

Raporda, Türkiye’de yeniden başlayan çatışmalarda hükümetin sivilleri yeteri kadar korumadığına dikkat çekildi.

Bunun sonucunda hem PKK’lilerin hem de güvenlik güçlerinin sivilleri öldürdüğü ve yaraladığına dair haberlerin geldiği ifade edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Sokağa çıkma yasakları da raporda yer alan önemli başlıklardan oldu.

İnsanları günlerce evlerine kapatan kısıtlayıcı sokağa çıkma yasaklarının, insanlık dışı koşullara yol açtığı ve binlerce kişiyi bir haftayı geçen sürelerle gıda, barınma ve tıbbi bakım imkanlarından mahrum bıraktığına dair haberlere dikkat çekildi.

Raporda, keyfi tutuklamalara da yer verildi.

MEDYAYA BASKI

Hükümetin medya üzerindeki baskısı da önemli insan hakları ihlali olarak gösterildi.

Bu baskı yöntemleri de;

* Güvenlik güçlerince medya şirketlerine baskınlar yapılması,

* Sakıncalı içeriğe sahip oldukları iddiasıyla yayınların toplatılması,

* Terör bağlantıları olduğu iddiasıyla ya da Cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey hükümet yetkililerine hakaret ettikleri gerekçesiyle gazeteci ve editörler hakkında cezai soruşturmalar açılması,

* Medya kurumlarına ceza kesilmesi,

* İnternet erişiminin engellenmesi olarak sıralandı.

Raporla ilgili konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski “Gazetecilerin ve akademisyenlerin yargılanmasıyla ilgili çok güçlü endişelerimiz var. İfade özgürlüğü alanının daraltılmasından endişeliyiz” dedi.

KADINLAR, ÇOCUKLAR, LGBTİ'LER

Raporda, hükümetin kadınları, çocukları, etnik ve dini azınlıkların üyelerini ve LGBTİ’leri suiistimal, ayrımcılık ve şiddetten yeteri kadar korumadığı da kaydedildi.  (imctv)Üye OlÜye Girişi