ABD'de çocuk istismarından tutuklandı, Türkiye'de Üniversitede bölüm başkanı yapıldı

 

ABD'de 'çocuk istismarından' tutuklanan Doç. Dr. Abdüssamed Köse,Marmara Üniversitesi'nde bölüm başkanı oldu. Köse'nin Türkiye'ye gelişinde imajını da adını da değiştirdiği belirlendi.

15.01.2021
Yazı Boyutu:  
Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Abdüssamed Köse’nin ABD’nin Teksas eyaletinde bir “çocuğa istismar” suçundan tutuklandığı ortaya çıktı.

Bianet'ten Evrim Kepenek'in haberine göre, ABD’de 31 Mart 2015'te yayınlanan haberde Köse internette chat yaparken bir kız çocuğuyla tanıştı ve cinsel içerikli konuşmalar yaptı.

Cinsel birliktelik amacıyla çocuğun evine giden K., orada çocukla değil, bir polisle karşılaştı. Çünkü, aslında K.’nin konuştuğu kişi küçük yaştaki çocuklarla tanışıp cinsel ilişkiye girenleri yakalamak için çalışan gizli bir polisti.

Bu gizli operasyona İç Güvenlik Soruşturmaları, Çocuklara Yönelik İnternet Suçları Görev Gücü, Houston Polis Departmanı, Harris County Şerif Ofisi, Harris County PCT 4 Polis Teşkilatı Ofisi ve Harris County DA Müfettişleri katıldı.

Haberde, operasyon sonucunda, aralarında Köse'nin de yer aldığı 12 kişinin tutuklandığı ve hepsinin bölge hapishanesine gönderildiği belirtilmiyor

Tutuklanan kişilerin fotoğrafına ve haklarındaki suçlamalara detaylıca yer veriliyor.

houston.com internet sitesinin 16 Nisan 2015 tarihli haberinde  bir süre cezaevinden kaldıktan sonra tahliye olan Köse’nin ABD’deki ruhsatı Teksas Tıbbi Kurulu'nca (Texas Medical Board) iptal edildiği belirtildi.

RUHSATI İPTAL EDİLDİ TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Bunun üzerine Türkiye’ye dönen akademisyen Köse, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı psikoloji bölümüne başkan olarak getiriliyor. 

Adını açıklamak istemediğimiz bir psikolog, “Bizler, bu adamların altüst ettiği hayatların kendilerini onarmasına yardım etmekten yorulduk. Bu adam nasıl anabilim dalı başkanı olur?” diye soruyor.

Marmara Üniversitesi’nin web sayfasında Abdüssamed Köse’nin adının Samed Köse olarak geçtiği görülüyor. Abdüssamed Kösenin geçmişindeki “cinsel istismar” suçunu örtmek için ismini kısaltarak kullandığını yine tanınmamak için de saçlarını uzattığı tahmin ediliyor. 

MARMARA ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI DOÇ. DR. SAMED (ABDÜSSAMED) KÖSE KİMDİR?

1966 yılında Gaziantep'te doğan ve Samet Köse ismiyle tanınan 55 yaşındaki Abdüssamed Köse, 1989’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1996’da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında psikiyatri ihtisasını tamamladı. Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesinde psikiyatr olarak görev yaptı. 1999’dan itibaren çalışmalarını ABD’de sürdüren Samet Köse, sırasıyla nörobiyoloji-psikofarmakoloji ve sosyal psikoloji alanlarında çalıştı. Medical University of South Carolina’da psikiyatrik beyin görüntüleme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı. Kitap-lık ve Cogito dergilerinde şiir-edebiyat ve sosyal psikoloji eksenli yazıları yayımlandı. Cummings / Profil (2002) adlı bir kitabı vardır. (KAZETE/ Bölge Gündem)Üye OlÜye Girişi