ABD'de kürtaja 'kalp atışı' mesafesi!

 

ABD'nin Mississippi Eyalet Valisi Phil Bryant, henüz cenin bile oluşmadan doktorların kalp atışını ilk olarak algıladığı hamileliğin altıncı haftasında kürtajın yapılmasını öngören yasa tasarısını imzaladı. 11 Eyalet Valisi ve dini gruplar, kürtajın 15 haftadan 6 haftaya çekilmesi için Adalet Bakanlığı'na baskı yapıyor.

27.03.2019
Yazı Boyutu:  
Mississippi Valisi Phil Bryant, ülkedeki en katı kürtaj yasaklarından birini yasaya dahil ederek kadınların yalnızca bir kliniğin hala faaliyet gösterdiği bir ülkede kürtaj yaptırmasını daha da zorlaştırdı.Vali Phil Bryant,21 Mart'ta imzaladığı; Temmuz ayında yürürlüğe girecek  olan yasa;  annenin sağlığı aşırı risk altında olmadığı sürece, doktorun ultrason sırasında cenin kalp atışı algılamasından sonra kürtajı yasaklıyor. Kalp atışları bazı kadınlar hamile bile olduklarını bilmeden hamileliğin sadece altı haftasında bulunabiliyor. Vali'nin imzaladıığı yasa, eğer Yüksek Mahkeme iptal etmez ise Temmuz ayında yürürlüğe girecek. 

Mississippi'nin yeni kısıtlamalarının Cumhuriyet egemenliğindeki devlet yasama organları ve giderek daha muhafazakar bir Yüksek Mahkeme tarafından yürürlüğe konan, kürtaja erişimi sınırlandırma yönünde ülke çapında güçlendirilmiş bir çabanın parçası olduğu belirtiliyor.

New York’taki Üreme Hakları Merkezi’nde görevli avukat Hillary Schneller, “Bu yasak, yasaların öngördüğü en kısıtlayıcı kürtaj yasaklarından biridir ve Mississippi’yi hiçbir zaman etkili olmadığından emin olmak için yüksek mahkemeye götüreceğiz” dedi. 

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve kürtaj hakları grubu NARAL, kürtajı "Roe v. Wade" kanununun öngördüğü 15 haftadan 6 haftaya çeken Missisipi yasasınını Anayasaya aykırı olduğunu belirtti ve yasanın iptali için gerekli girişimleri başlattıklarını açıkladı

Mississippi Valisi Phil Bryant ise imzaladığı yasayı savunarak, Yüksek Mahkeme'de savaşa hazır olduğunu açıkladı. Vali Twitter mesajında “Bir gün hepimiz Rab'be cevap vereceğiz.. Masum bebeklerin yaşamları için, yasal işlem tehdidi altında bile savaştım ”diyeceğim" ifadelerine yer verdi.

ABD'DE 11 EYALET  ROE v. WADE YASASININ DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN  ADALET BAKANLIĞINA BASKI YAPIYOR

Sadece bu yıl, aralarındaTeksas, Florida, Georgia, Ohio ve Missouri  gibi en kalabalık eyaletlerin bulunduğu 11 eyalet  “kalp atışı faturaları” getirdi.

 ABD'de sağ kanat ve dini grupların Yüksek Mahkeme'nin kürtajı ülke çapında yasalaştıran  "Roe v. Wade" kanununu yeniden gözden geçirmeye zorlayacaklarını ve yeni adalet  Bakanını bu konuda iknaya çalıştıkları belirtiliyor. (Washington Post- Kazete)
Üye OlÜye Girişi