ABD'nin göçmen politikalarına karşı kadınlar tek yürek

 

Trump'ın göçmen karşıtı politikalarına karşı kadınların öncülük ettiği protestolar büyüyor.

01.07.2018
Yazı Boyutu:  
ABD yönetiminin göçmen politikasını ve kayıt dışı göçmenlerin Meksika sınırında çocuklarından ayrılmasını başkent Washington’daki bir Senato binasına girerek protesto eden yaklaşık 600 kadın gözaltına alındı

Kadınlar ABD hükümetinin göçmen politikasını ve kayıt dışı göçmenlerin Meksika sınırında çocuklarından ayrılmasını protesto ederek Washington’daki ‘Hart Senato Ofisi Binası’nda oturma eylemi yaptı. Polis yasa dışı eylem yaptıkları gerekçesiyle 575 kadını gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında 1991’deki ‘Thelma ve Louise’ filmindeki rolüyle tanınan 71 yaşındaki ünlü aktris Susan Sarandon da vardı. Sarandon 1996’da ‘Dead Man Walking’ filmindeki rolüyle Oscar da kazanmıştı.

?Sarandon’un yanı sıra Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Pramila Jayapal da gözaltına alındı.

Eylemde kadınlar First Lady Melania Trump’ın Teksas’ta ailelerinden ayrılan göçmen çocukların tutulduğu tesise giderken giydiği ve üzerinde ‘Gerçekten umursamıyorum, ya sen?’ yazılı cekete atıfla ‘Umursuyoruz” sloganları attı.

Göçmenlerin tutulduğu gözaltı merkezlerinin kapatılmasıı talep eden kadınlar üzerinde #FamiliesBelongTogether (Aileler birbirine aittir) etiketinin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Kadın hakları örgütlerinin çağrısıyla toplanan kadınlar, açık denizlerde kurtarılan sığınmacılara ilk yardım müdahalesinde verilen acil yardım battaniyelerini de eylemde hazır bulundurdu.

Ne olmuştu?

Geçen hafta Başkan Donald Trump kamuoyundan yükselen tepkilerin ardından bir başkanlık kararnamesiyle ‘göçmen çocukların gözaltına alınan aile üyeleriyle birlikte tutulması’ talimatını vermişti.

Muhalifler söz konusu talimatın halihazırda ailelerinden ayrılmak zorunda kalan 2342 çocuğun yeniden aileleri ile birleşmesi yönünde bir ifade içermemesine tepki göstermişti.
 

Üye OlÜye Girişi