Abdullah Cömert davasında savcı uyudu, dava ertelendi

 

Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili dava Balıkesir'de görülüyor. Ethem Sarısülük davasında olduğu gibi Abdullah Cömert davasının savcısı da mahkeme salonunda uyuyor. Savcının uyuduğu dava 3 Şubat 2015'e ertelendi.

05.11.2014
Yazı Boyutu:  
 
Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili dava Balıkesir'de görülüyor. Ethem Sarısülük davasında olduğu gibi Abdullah Cömert davasının savcısı da mahkeme salonunda uyuyor. Savcının uyuduğu dava 3 Şubat 2015'e ertelendi.
 
 
Cumhuriyet'in haberine göre, Hatay'da Gezi eylemleri sırasında öldürülen Abdullah Cömert'le ilgili dava bugün görülüyor. Duruşma Saat 14.30'da Balıkesir Adliyesi'nde başladı. Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük'ün davasında olduğu gibi savcının uyuması duruşmaya damga vururken, davanın 3 Şubat 2015'e ertelenmesine karar verildi.
 
DURUŞMADAN DAKİKA DAKİKA
 
19:32
 
Gezi Direnişi sırasında Hatay'da öldürülen Abdullah Cömert'in davası 3 Şubat 2015'e ertelendi.
 
16:25 Ethem Sarısülük davasında olduğu gibi Abdullah Cömert davasının savcısı da mahkeme salonunda uyuyor.
 
15.34 Davaya bakan mahkeme başkanının "Büyük salon yok" beyanına Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük tepki gösterdi: "Tayyip hırsızlığı biliyor da burayı düzeltemiyor mu?"
 
Duruşma salonundan fotoğraf paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,  hakimin mahkeme salonundan "firar ettiğini" Twitter adresinden duyurdu.
 
15.05 Avukatların taleplerini zapta geçiremeyen Mahkeme Hakimi salonu terk etti
 
14.42 Duruşma salonu önünde arbede yaşanıyor.
 
Mahkeme salonunda yer olmasina rağmen onlarca avukat ve yurttaş mahkeme salonuna alınmadı
 
14.17  Chp Milletvekili Mahmut Tanal ve Özgür Özel Basın açıklaması yapıyor. Tanal, " Polis devleti hali alan iktidar, duruşmayı buraya taşıyarak kamuoyunu zayıflatmak istedi. Biz peşini bırakmayacağız.
 
Özgür Özel, " Davayı fizana da sürseler biz peşini bırakmayacağız. Bu davayı yüceltmek hepimizin görevidir." dedi. 
 
14.11 CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Özgür Özel Balıkesir'de adliye önünde bekliyor.
 
14.07 CHP Milletvekili Hüseyin Aygün de Balıkesir Adliyesi'negeldi
 
14.04 Hatice Cömert'ten polislere: Sizin bir cebinizde cop bir cebinizde tabanca var, bizim hiçbir şeyimiz yok, neden korkuyorsunuz!
 
Salona izleyici olarak sanık yakını 5, Abdocan'ın yakını 5 kişi kabul etmeye hazırlanılıyor. Avukatlar, "açık yargılamanın ihlali" diyor.
 
CHP milletvekilleri Melda Onur, Sezgin Tanrıkulu da Abdocan'ın duruşmasını Baro odasında bekliyor
 
13.41 Hatice Cömert duruşma saatini polis ablukasında bekliyor
 
13.30 Abdullah Cömert'in duruşması 14.30'da başlayacak. Adliye dışında aileye destek devam ediyor.
 
Anne Hatice Cömert üst aramasının ardından duruşmanın yapılacağı Balıkesir Adliyesine giriş yaptı
 
Balıkesir Adliyesi çevresi polis ablukasında... Adliye çevresinde "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganı atılıyor...
 
Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, "Duruşma neden Balıkesir'de, oğlum Hatay'da katledildi" diyor...
 
 
HATAY'da, Gezi Parkı protestoları sırasında başına biber gazı kapsülü isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili davaya, güvenlik gerekçesiyle alındığı Balıkesir'de, polisin sıkı güvenlik önlemleri altında başlandı.
 
Polisin etrafında kuş uçurtmadığı adliye binasına gelen Cömert'in annesi Hatice Cömert, “Hasta bir kadınım ama adalet için, hesap sormak için Balıkesir'e geldim" dedi.
 
Acılı anneye, Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz da destek verdi. Hatay'da 2013 yılının 2 Haziran gecesi Gezi Parkı protestoları sırasında polis panzerinden atılan biber gazı kapsülü başına isabet eden Abdullah Cömert, hayatını kaybetti. Adli tıp raporunda da Cömert'in başına gaz fişeğinin isabet etmesiyle öldüğü belirtildi. Bunun üzerine savcılığın başlattığı soruşturma, 14 Nisan 2014'te tamamlandı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianameyle, sanık polis memuru A.K (Ahmet Kuş) hakkında, "olası kastla insan öldürmek" suçundan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak ilk duruşma günü olan 4 Temmuz 2014 tarihinden önce, sanık polis memuru A.K.'nin avukatı, güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir ile nakli için savcılığa başvurdu. Hatay Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün de aynı yönde görüş bildirmesi üzerine Savcılık, geçen 27 Mayıs'ta, 2. Ağır Mahkemesi'ne başvurarak dosyayı istedi. Dosya, nakil için karar verilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık da dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, davayı, Hatay'a, 1200 kilometre uzaktaki Balıkesir'e nakletti.

Üye OlÜye Girişi