ABD'ye bilgi sızdıran nükleer fizikçi idam edildi

 

İran'da 2010 yılından bu yana tutuklu bulunan İranlı nükleer fizikçi Şahram Amiri'nin annesi, BBC'ye açıklamasında oğlunun 'idam edildiğini' söyledi.

7.08.2016
Yazı Boyutu:  
1977 doğumlu Amiri, 2009 yılında Suudi Arabistan'da umre ziyaretinden sonra kayboldu.
İran'ın nükleer programı hakkında geniş bilgiye sahip olduğu belirtilen Amiri, bir yıl sonra da ABD'de ortaya çıktı.

Amiri, CIA tarafından kaçırıldığını ve 'gizli bilgileri ifşa etmesi için CIA'in psikolojik baskısına maruz kaldığını' söyledi.
ABD'de çekildiği anlaşılan video kaydında Amiri, "Beni nerede olduğunu bilmediğim bir eve götürdüler. Bana uyuşturucu iğne yaptılar" diyordu.

"ABD'YE YARARLI BİLGİLER VERDİ"

Bir diğer videoda da ABD'den kaçtığını iddia etti ve 2010 yılında Tahran'a döndüğünde kahraman gibi karşılandı. Amiri, video görüntülerinde ABD'de neden bulunduğuna ilişkin çelişkili ifadeler vermişti. 

Amiri'nin video görüntülerindeki çelişkili ifadeleri casusluk olasılığını gündeme getirdi.Amiri, 2011 yılında ise Tahran'da 'vatana ihanet' suçlamasıyla tutuklanıp uzun dönem hapis cezasına çarptırıldı.


O dönem BBC'ye konuşan Amerikalı yetkililer, Amiri'nin kendi rızasıyla ABD'ye kaçıp 'faydalı bilgiler verdiğini' söylemişti.

 BBC'ye konuşan ailesi, Amiri'nin tutuklandığını belirtip hayatından endişe duyduklarını ifade etmişti. Amiri'nin annesi, gömülmek üzere memleketlerine gönderilen cenazenin boynunda ip izi olduğunu, asılarak idam edildiğini gösterdiğini ifade etti. (BBCTÜRKÇE)

Üye OlÜye Girişi