ABD'ye jest yok, Almanya'ya çok: Türkiye bir Alman tutukluyu daha salıverdi

 

Fetö casusu olduğu iddiasıyla İzmir'de ev hapsinde tutulan rahip Brunson krizi ABD- Türkiye ilişkilerini olumsuz etkilemeye devam ederken, Türkiye'nin Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'i tahliye etmesinin ardından, siyasi nedenlerle tutuklu bir Alman vatandaşını daha serbest bıraktığı açıklandı.

21.09.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de tutuklu bulunan bir Alman vatandaşı daha serbest bırakıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de siyasi nedenlerden tutuklu Almanların sayısının beşe indiğini belirtti. Bu arada Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez bugün Almanya'da Maliye ve Enerji bakanları ile görüşecek.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, Türkiye'de tutuklu bulunan bir Alman vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı. Adebahr, böylelikle Türkiye'de siyasi nedenlerden tutuklu Almanların sayısının beşe indiğini belirtti. 

Bu arada ABD ile Türkiye arasında krize neden olan halen İzmir'de evinde denetim altında tutulan ABD'li rahip Brunson'un 21 Ekim'de mahkemeye çıkarılacağı  öğrenildi.

Almanya'dan 'tutuklu vatandaş' açıklaması

 DW'nin haberine göre, Adebahr Cuma günü yaptığı açıklamada Alman vatandaşının mahkeme kararıyla Perşembe günü serbest bırakıldığını söyledi. Ancak sözcü, serbest bırakılan Alman vatandaşına dair başka bir bilgi paylaşmadı.

 Alman vatandaşının serbest bırakılması haberi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın 27-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya yapacağı ziyaretten bir hafta önce geldi. Ekonomik krizle mücadele eden Türkiye, Almanya’nın siyasi desteğini ve Alman şirketlerin Türkiye'de daha fazla yatırım yapmasını istiyor.

Bu kapsamda Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez bugün Berlin'de Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir araya geliyor.

 Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları, Türkiye ile Almanya arasındaki en önemli sorunlardan birini teşkil ediyor. En son Hamburglu 46 yaşındaki Alman vatandaşı İlhami A. "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 3 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırılmış, cezanın infazı ertelenerek, İlhami A.’ya yurt dışına çıkış yasağı konmuştu. (Cumhuriyet)

Üye OlÜye Girişi