Açlık grevinin 98'inci gününde fenalaştı, tedaviyi reddetti taburcu oldu

 

HDP Milletvekili Leyla Güven, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldı. Tıbbi müdahaleyi kabul etmeyen Güven, taburcu edilerek evine götürüldü.

13.02.2019
Yazı Boyutu:  
Cezaevinden tahliye olduktan sonra da Abdullah Öcalan'ın tecridinin kaldırılması  talebiyle açlık grevi eylemini sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi  (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven eyleminin 98. gününde 
sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Diyarbakır Bağlar’daki  evinden ambulansla özel bir hastaneye kaldırıldı.

Göğüs ağrılarının olduğu belirtilen Güven’in, Türkiye’ye temaslarda bulunmak üzere gelen ve aralarında eski İzlanda çişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jónasson’ın da bulunduğu Uluslararası Barış Delegasyonu ile yaptığı görüşmenin ardından fenalaştığı öğrenildi.Tıbbi müdahaleyi kabul etmedi

Mezopotamya Ajansı, bilinci açık olan Leyla Güven’in tıbbi müdahaleyi kabul etmediğini aktardı. Yoğun bakıma alınan Güven’in kalp ritmi takip ediliyor.

Güven’in kızından açıklama

Güven’in gazeteci olan kızı Sabiha Temizkan da annesinin hastaneye kaldırılmasına ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Annem Leyla Güven açlık grevinin 98. gününde fenalaştı. Hastanedeyiz, müdahaleyi kabul etmiyor. Şu anda yoğun bakımda ve sadece kalp ritmini takip edebiliyorlar. Annem ağır durumuna rağmen eve gitmek istediğini söylüyor. Lütfen ölmesine izin vermeyin! Lütfen!”

Güven’in fenalaşmasının ardından kaldırıldığı hastane önünde açıklama yapıldı. Ortak açıklamayı yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, doktorların, tıbbi müdahaleyi kabul etmeyen Güven’in eve dönmesini sağlamak için çalışacaklarını söyledi.

“Leyla Güven’in bu direnişini sahiplenilmesi ve istenmeyen bir noktada sonuçlanmaması için güçlü bir şekilde demokratik tedbirler ortaya konmalıdır. Tüm Türkiye halkları bu noktada açlık grevi eylemcilerinin ve Güven’in bu talebinin takipçisi olmalı ve bu konuda sorumluğu olan tüm çevreleri sorumluluğa davet etmeli ve basınç uygulamalıdır.

“Leyla Güven’in talebi özgün veya ayrıcalıklı bir talep değildir. Türkiye’deki yasa ve kanunların her vatandaşa nasıl uygulanıyorsa Sayın Öcalan’a da o çerçevede uygulanmasını ifade ediyor. Sayın Leyla Güven kanunların uygulanması için canını ortaya koymuştur. Bu konuda sorumlu olan tüm çevreler de tecridi sonlandırarak gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor.

“Leyla Güven’in tek talebi bir an evvel evine girip açlık grevi eylemine evde devam etmektedir. Bu konuda müdahale etmek isteyen doktorlar da Leyla Güven’in tutumunun gördükten sonra zorla müdahale yapmadı ve talebini yerine getirmeye çalışacaklar.”Taburcu edilerek evine götürüldü

Güven’in tıbbi müdahaleyi kabul etmemesi üzerine doktorlar tarafından müdahalede bulunulmadı. Hastane önünde yapılan ortak açıklamanın ardından ise Leyla Güven, taburcu edilerek evine götürüldü.

Leyla Güven ve cezaevlerinde açlık grevinde olan 300’ü aşkın tutuklu, PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor. (Gazete Karınca/ Foıtoğraf. 


Üye OlÜye Girişi