Adana Barosu: KHK'ler yargıyı etkisizleştiriyor

 

Adana Barosu 675 ve 676 Sayılı KHK’lere ilişkin açıklama yaptı.

02.11.2016
Yazı Boyutu:  
Adana Barosu savunma hakkını kısıtlayan, rektörlük seçimlerini kaldıran, binlerce kamu emekçisini ihraç eden ve basın yayın organlarını kapatan 675 ve 676 sayılı KHK'ye tepki gösterdi.

Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük, Olağanüstü Hal uygulamasıyla ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile yargıyı etkisiz hale getiren kalıcı nitelikte düzenlemeler yapıldığına dikkat çekti. 

Son  kanun hükmünde Kararname (KHK) ile gözaltına alınan kişinin 24 saat süreyle avukatı ile görüştürülmemesi kararının alındığını söyleyen Küçük, “Gözaltında, tutuklu ve hükümlünün avukatı ile görüşmesinin kamera ile kayda alınması savunma hakkına ve adil yargılama ilkesine açıkça aykırıdır. Sadece soruşturma evresinde en fazla üç müdafi ile savunma hakkının dava aşamasında da geçerli kılınması, savunma hakkının kısıtlanma niteliğindedir. Barolarımızı sorumluluk almaya, Türkiye Barolar Birliği'ni etkin ve ses getirecek çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, hukuk bir gün herkese lazım olacaktır” dedi. (Evrensel)

Üye OlÜye Girişi