Adli kontrol şartıyla salıverilen aktivistler için yakalama kararı

 

İstanbul Büyükada'da bir otelde eğitim toplantısı sırasında gözaltına alınan insan hakları savunucusu 10 kişiden adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 4 kişi hakkında yakala kararı çıkarıldı.

21.07.2017
Yazı Boyutu:  
Büyükada'da gözaltına alınan 2'si yabancı uyruklu 10 şüpheliden 6’sı tutuklanmıştı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 4 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yakalama kararı çıkardıAdalar Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 5 Temmuz'da Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Büyükada'da gözaltına alınan ve daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürülen, biri Alman ve biri İsveç uyruklu, 10 şüpheliden 6'sı 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçu kapsamında tutuklanmış, 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

4'Ü HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Edinilen bilgiye göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca serbest bırakılan şüpheliler Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün hakkında yakalama kararı çıkarıldı

ALMANYA İLE İPLER GERİLDİ

Tutuklanan altı kişi arasında Alman vatandaşı Peter Steudtner de bulunuyor. Silahlı terör örgütüne yardımla suçlanan Alman eğitmen Steudtner'in serbest bırakılması için Almanya devrede.

Steudtner'in tutuklanmasının ardından tatilini yarıda keserek Berlin'e giden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya'nın Türkiye'ye yönelik politikasını sertleştirme kararı aldığını açıklamıştı.

Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kapsamı genişletilmiş, Türkiye'ye yatırım yapan Alman şirketlere uygulanan kredi garantisinin gözden geçirileceği duyurulmuştu. Daha sonra ayrıca Türkiye'ye silah satışlarının incelemeye tabi tutulacağı açıklandı.

Steudtner'in tutuklanması ile Türkiye'de hapiste olan Alman vatandaşlarının sayısı 9'a yükseldi. Darbe girişimi sonrası Türkiye'de toplam 22 Alman vatandaşı gözaltına alındı.

Üye OlÜye Girişi