Adnan Oktar ve iki kızın annesine 6'şar ay 'uzaklaştırma'

 

Avusturya'da yaşayan baba; uzun süredir haber alamadığını belirttiği 2 kızını Adnan Oktar'ın programında gördüğü ve Türkiye'ye gelerek kızlarının zorla bir yerde tutulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

19.01.2018
Yazı Boyutu:  
Avusturya'da yaşayan baba Elvan Koçak'ın (44) uzun süredir haber alamadığını belirttiği 2 kızını Adnan Oktar'ın programında 'kedicikler' arasında  gördüğü ve Türkiye'ye gelerek kızlarının zorla bir yerde tutulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, kızların annesi ve Adnan Oktar hakkında 6 ay süreyle "uzaklaştırma" kararı çıkarıldı

Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre anneleriyle Türkiye'ye gelen kızlarının Adnan Oktar'ın programına çıktığını gören baba, kızlarının alıkonulduğu iddiasıyla şikayetçi oldu. Adnan Oktar ve anne Gülperi Koçak hakkında soruşturma başlatılırken mahkeme, Oktar ve annenin 6 ay süreyle 2 kıza ve babasına yaklaşmaması yönünde hüküm kurdu.

Avusturya'da yaşayan ve uzun süredir Türkiye'de boşandığı eşiyle birlikte bulunan kızlarından haber alamayan baba Elvan Koçak, hukuk mücadelesi başlattı. Kızlarının Adnan Oktar'a ait bir kanalda yayınlanan programda gören ve alıkonulduğunu iddia eden Elvan Koçak, hem Oktar'dan hem de çocuklarının annesi Gülperi  Koçak'dan şikayetçi oldu. Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kızlarının programda çıktığına dair fotoğrafları da dosyaya delil olarak sundu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI, KORUMA TALEP ETTİ

Suç duyurusu üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Adnan Oktar ve anne G.K. hakkında "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan soruşturma başlattı. Savcılık babanın iddiası üzerine 17 yaşındaki B.K. ve 19 yaşındaki Ş.K. için Adnan Oktar ve anneleri hakkında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince koruma kararı talep etti. Savcılık ayrıca yaşı 18'den küçük olan kızın velayetinin babaya verilmesini istedi.

KORUMA KARARI VE VELAYET VERİLDİ

Savcılığın talebi üzerine Anadolu 20. Aile Mahkemesi, Adnan Oktar ve Gülperis Koçak'ın 2 kıza ve babalarına 6 ay süreyle şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına karar verdi. Anne ve Adnan Oktar'ın baba ile kızlarının bulunduğu konuta, iş yerine ve kendilerine 6 ay süreyle yaklaşmamasına karar veren mahkeme, iletişim araçlarıyla da rahatsız etmemelerine hükmetti. Mahkeme ayrıca, 17 yaşında olan B.K'nın velayetinin tedbiren babaya verilmesini de kararlaştırdı. Anne Gülperi Koçak'ın kızı B.K.'yla her pazar 10.00-18.00 saatleri arasında kişisel ilişki kurmasını kararlaştırdı.

KARAR İHLALİNDE HAPİS CEZASI HATIRLATILDI

Anne ve Adnan Oktar'ın bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesine karar veren mahkeme, tedbir kararının taraflara derhal tebliğ edilmesine hükmetti. Gülperi Koçak ve Adnan Oktar'ın karara aykırı davranmaları halinde 3 günden 10 güne kadar zorlama hapse çarptırılabilecekleri hatırlatıldı.ANNE GÜLPERİ K. : KIZLARIM BENİMLE BİRLİKTE ÖZGÜRLER

Uzun zamandır haber alamadığı iki kızını televizyonda Adnan Oktar’ın programında ‘kedicikler’ arasında görünce Türkiye’ye gelerek suç duyurusunda bulun baba Elvan Koçak’ın iddiasına anne Gülperi Koçak'dan yanıt geldi.

Kızlarının alıkonulmadığını kendi istekleriyle yanında kaldığını ve Avusturya’daki mahkemenin kızların velayetini kendisine verdiğini belirten Gülperi Koçak “Kızlarım benimle birlikte ve özgürler” ifadelerini kullandı. Baba Elvan  Koçak'ın iddialarını yalanlayan Gülperi Koçak, eşinin kendisine maddi ve manevi şiddet uyguladığı için boşanma davası açtığını ve mahkemenin velayeti kendisine verdiğini eski kocasını ‘tutucu inatçı ve katı biri’ olarak nitelendirdi.

“Çocuklarımı ve beni arayarak tehdit etmeye başladı. Eğer kendisine dönmezlerse kızlarımı öldüreceğini sonra da intihar edeceğini defalarca hem bana hem çocuklarıma söyledi, mesajlar yazdı… Kızım Ş. çok korktuğu için babasının kendisine yaklaşmaması için mahkemeden tedbir kararı aldırttı. Ben de can güvenliğimden endişe ettiğim için karakola başvurdum ve karakol altı ay süreyle eski eşimin bana yaklaşmaması için tedbir kararı alınmasını talep etti. Bunun üzerine aile mahkemesi eski eşimin tehditi altında olduğumuz için Elvan Koçak’ın bana ve çocuklarıma yaklaşmaması için tedbir kararı almak için yaptığım başvuru kabul edildi ve bir kere daha uzaklaştırma kararı çıktı” diyen anne Gülperi K., kocasının iddialarının tamamının yalan ve uydurma olduğunu, kendisinin iletişim bilgilerinin açık olduğunu ve babanın isterse kızlarını görebilecek durumda olduğunu kaydetti.

BABANIN İDDİASI NEYDİ?

Yedi yıl önce ayrıldığı eşi Gülperi Koçak’ın, çocukları Ş.K. (19), B.K. (17) ve oğlu M.K’yla (17) birlikte Türkiye’ye gittiğini ve çocuklarından uzun süre haber alamadığını söyleyen baba Koçak, bu hafta sonu bir akrabalarının “Senin kızların Adnan Oktar’ın yanında tv show yapıyorlar” demesiyle yıkıldığını anlatmıştı.

Avusturya Gençlik Dairesi ve savcılığına da durumu bir şikayet dilekçesiyle bildirdiğini ifade eden Koçak, Kartal adliyesine giderek kızlarının annesi Gülperi Koçak ve Adnan Oktar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen Elvan Koçak, “Kızlarımın aklını çelmişler. B.’nin ikizi olan oğlum M.’yi de aynı şeyleri yapacaklar. Lütfen daha reşit bile olmayan çocuklarımı bu ne olduğu belirsiz gruptan kurtarın” diyerek yetkililere çağrıda bulunmuştu.Üye OlÜye Girişi