AFAD: Depremde can kaybı 31'e yükseldi, 45 kişi kurtarıldı

 

Elazığ'da dün saat 20.55'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde yaşamlarını yitirenlerin sayısı 31'e, hastanelerdeki yaralı sayısı 1547'ye çıktı.70'in üzerinde yaralının durumu ise ağır.

25.01.2020
Yazı Boyutu:  
AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi yaklaşık 22 saniye süren depremin büyüklüğünü 6.5 olarak revize etti.

Yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem; Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye gibi çevre illerde de hissedildi. Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 21.08'de 5.4 ve 5.1 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi

Saat 22.05 itibariyle son durum: AFAD: Depremde ölü sayısı 31'e yükseldi, 76 bina yıkıldı.

AFAD, dün yaşanan Elazığ depreminde ölü sayısının 31'e yükseldiğini açıkladı. Depremde 76 binanın yıkıldığı, 45 kişinin de enkazdan sağ olarak çıkarıldığı belirtildi.

 
 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), dün yaşanan ve merkez üssü Elazığ olan depremde ölü sayısının 31 olduğunu duyurdu.

 
AFAD’dan saat 22 sıralarında yapılan açıklamada, deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile enkazdan sağ çıkarılan kişi sayısının 45’e yükseldiği aktarıldı. Açıklamada, hayatını kaybeden kişi sayısının 31 olduğu belirtildi.

 75 BİNA YIKILDI, 642 BİNA AĞIR HASARLI

Depremin ardından 1547 kişinin hastanelere başvurduğu bilgisinin verildiği açıklamada, bölgeye ulaştırılan 9 bin 233 çadırdan ihtiyaç duyulan kadarının kurulumunun tamamlandığı, hasar tespit analizleri ile 76 binanın yıkıldığı, 642’sinin ağır hasar aldığı, 425’inin az ve orta hasarlı olduğu belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada, depremin ilk 20 saatinde 43 kişinin enkaz altından sağ çıkarıldığı bildirilerek, “Deprem devamında 19’unun büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 533 artçı deprem meydana geldi. Bölgede depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor ve bölgede hasar tespit analizleri yapılıyor” denildi.

Elazığ şehir merkezinde halihazırda 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları sürdüğü vurgulanan açıklamada, AFAD Başkanlığı’nın bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere Elazığ Valiliği emrine 2 milyon lira, Malatya Valiliği emrine 2 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdiği kaydedildi.

Açıklamada, hasar tespit çalışmalarında 280 teknik personel ile 4 aracın görev yaptığı, şimdiye kadar 1323 binanın incelendiği ve 328’inin hasarsız olduğunun tespit edildiği de aktarıldı.

Elazığ’da dün akşam saat 20.55’te deprem meydana gelmişti. Depremin büyüklüğünü AFAD 6.8, Kandilli Rasathanesi ise 6.6 olarak açıklamıştı. Malatya, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Tunceli dahil birçok ilin yanı sıra Irak, Suriye, İran, Ermenistan, Lübnan ve İsrail’de de hissedildi.

Enkazdan çıkarılan 41'inci kişinin AFAD görevlisinin telefondan Türkçe  ve Kürtçe konuşarak irtibat kurduğu Azize adlı kadın olduğu açıklandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin derinliğinin 6,75 kilometre olduğunu bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü ilk önce 6,8 olarak verdi, daha sonra ise bunu 6,5’e revize etti. Kandilli, depremin derinliğinin 5 kilometre olduğunu belirtti.

Elazığ ve Malatya'da enkazdan kurtarma çalışmaları sürüyor. Gelişmeler saat sat takip ediliyor:


Saat 21:28 -Küçük Busenur 24 saat sonra enkazdan çıkarıldı. Elazığ Merkez Mustafa Paşa Mahallesi'nde 5 yaşındaki bir çocuk enkazdan sağ kurtarıldı.

İlk belirlemelere göre çocuğun adının Busenur olduğu öğrenilirken, küçük Busenur’un annesinin de kurtarıldığı belirtildi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş küçük çocuğun kurtarılmasıyla ilgili şunları ifade etti;
* Ülkemizin tek yürek olduğu anlarda her zaman güzel haberler vardır.
* Ankara itfaiyesi ekiplerimiz ile jandarma arama kurtarma işbirliğiyle 5 yaşında bir yavrumuzun ve annesinin enkazdan kurtarıldığı haberini aldık. Büyük mutluluk içerisindeyiz.AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'nun katıldığı bir canlı yayında paylaştığı bilgilere göre, Elazığ'daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 29'a yükseldi. Yaralıların sayısı ise 1466 olarak açıklandı.

Saat -18:07 - AFAD: Can kaybı 29’a yükseldi

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında yaptığı duyuruda depremde ölenlerin sayısının arttığını açıkladı.

Güllüoğlu açıklamasında, 6,8’lik depremin ardından 29 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Toplamda 30 bina yıkılırken İlk tespitlere göre; 81 binada ağır, 53 binada ise hafif hasar var. Şu ana kadar 44 kişi enkaz altından sağ kurtarıldı. Çalışmalar altında 9 kişi olduğu tahmin edilen bir enkazda devam ediyor.


Saat 17.51- İmamoğlu eşiyle birikte Elazığ'da deprem bölgesinde

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte, depremin vurduğu Elazığ’da incelemelerde bulundu, vatandaşların acısını paylaştı. Basın mensuplarına açıklama yapan İmamoğlu, duygularını, “Bu haberleri alınca çok üzülüyoruz. Ama bir başka boyutu var: Üzülmek değil de bizim esasen, çok hissetmediğimiz günlerde ne yaptığımız çok önemli. Deprem, her ne kadar gerçeğimiz olsa da çok hızlı unutabiliyoruz. Bunu unutmamak adına, hepimiz sorumluyuz. Hepimiz, sorumluluk sahibi makamlardayız. Belli ki konu, sadece İstanbul değil; bugün Elazığ’dayız. Yarın Ege’de olabiliriz. Deprem bölgesinde bulunan şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok” sözleriyle dile getirdi. “Görüyorum ki, ülkemizin, devletimizin, bütün kamu kurumlarının arama-kurtarma ekipleri, burada gönül gönüle, el ele hizmet ediyorlar” diyen İmamoğlu, “Bu aşamasındaki bu birlikteliğimiz çok doğru. Ama bu birlikteliğimiz, afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik atmosferi” şeklinde konuştu.

Depremle sarsılan Elazığ’dayız. Arama kurtarma ve destek ekiplerimiz tam koordinasyon ile çalışıyorlar. Bölgedeki ihtiyaçların tespiti için çalışma yapacağız. Tüm bölge halkının bilmesini isterim ki; bütün İstanbul’un kalbi burda atıyor ve her türlü desteğe hazırız.
Resim
Resim
Resim


Saat 17:20- AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

Deprem sonrası 42 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilirken, yaralı sayısının da 1243'e çıktığı ifade edildi.

Ayrıca depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya'da 100, Elazığ'da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildidiği bildirildi.

Saat 16.40- Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya'da 3 ay süreyle 'mücbir sebep hali' ilan etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Elazığ ve çevre illeri etkileyen deprem nedeniyle, Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.

Bakanlık'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada iki kentteki vergi mükelleflerinin vergi borçlarının ve motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sğrelerinin uzatıldığı belirtildi.

Saat 15.40- AFAD: Yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, depremden etkilenen bölgeler için AFAD dışında kurumların yardım çağrısı yapmamasını istedi.

Açıklamada, 'bazı kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar tarafından sosyal medya hesaplarında Elazığ depremiyle ilgili yardım çağrısında bulunulduğu' belirtilerek "Var olan ihtiyaçlar AFAD Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur ??

Resmi Twitter'da görüntüle

Saat 15:30- Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti. Erdoğan'a TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eşlik ediyor.Saat 15:08- Elazığ Mustafapaşa'da 2 kişi daha enkazdan kurtarıldı

Elazığ kent merkezindeki Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan iki binada arama çalışmaları sürerken, enkaz altında kalan 16 yaşındaki bir genç ve 45 yaşındaki Azize adlı bir kadın daha kurtarıldı.

Depremin üzerinden yaklaşık 17 saat geçmesinin ardından kurtarılan 2 kişi, hastaneye kaldırıldı.
Enkaz altında kaç kişi olduğuna dair net bilgi bulunmuyor.

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri ise Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı binanın enkazının altında 9 kişinin bulunduğunu belirtti.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere saat 13.40 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan Elazığ'a hareket etti.

Saat: 14:45- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 26 sosyal medya hesabıyla ilgili soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsvcılığı, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medyada "provokatif içerik paylaşan" hesaplar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılık 26 hesap hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada bazı sosyal medya hesapları hakkında inceleme başlatılacağını söylemişti.Saat-13.05- Adalet Bakanlığı: Adıyaman Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklular naklediliyor

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, depremin neden olduğu hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi'ndeki 814 hükümlü ve tutuklunun çevredeki cezaevlerine nakledilmeye başlandığı belirtildi.

Yapılan ilk incelemede Adıyaman Cezaevi'nin bazı bölümlerinde çatlaklar tespit edildiği için, tutuklu ve hükümlülerin tedbiren Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki cezaevlerine nakledildiği bildirildi.

Bakanlık bünyesinde depremin ardından kriz merkezi kurulduğu ve deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında detaylı incelemeler yapıldığı, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı bildirildi.

Saat 12:33- THY: Elazığ ve Malatya seferlerine ait biletler 21 Şubat'a kadar ücretsiz uzatılabilecek

Türk Hava Yolları (THY), deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya seferlerine ait biletleri ücretsiz değiştireceklerini açıkladı.

THY'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, 24 Ocak-2 Şubat tarihlerine ilişkin önceden düzenlenmiş Elazığ ve Malatya çıkışlı veya varışlı THY ve AnadoluJet iç hat ya da iç hat bağlantılı dış hat uçuşu biletlerinin, 31 Ocak'a kadar işlem yaptırılması kaydıyla, 21 Şubat'a kadarki herhangi bir uçuşla değişiminin ücretsiz yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hiç kullanılmamış biletler ücretsiz iade yapılacaktır. Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde, biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır. (Bilet süresinin uzatılması) Herhangi bir ücret farkı ve ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 21 Şubat 2020 tarihine kadar uzatılabilecektir. İlgili uygulamalar sadece Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’in icra ettiği seferlerde geçerli olacaktır. İlgili işlemler Türk Hava Yolları satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acenteler tarafından yapılabilecektir."

Saat 11:51- İçişleri Bakanı Soylu: Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişi hayatını kaybetti

Depremin ardından Elazığ'a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Soylu Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 kişinin de enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

Soylu depremin yaşandığı 20.55'ten itibaren enkazdan kurtarılanların sayısının 39 olduğunu, tüm çalışmaların AFAD koordinasyonunda yapıldığını söyledi.

Soylu Adıyaman Cezaevi'nin de depremde hasar gördüğünü ve cezaevinin boşaltılabileceğini belirtti.

18 arama kurtarma köpeğinin de destek verdiğini belirtti.

Soylu'nun ardından konuşan Sağlık Bakanı Koca, durumu kritik olan bir yaralının bulunmadığını, ihtiyaç halinde 4 sahra hastanesi kurulacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, ilk çalışmalara göre Elazığ Merkez'de 4, Maden'de 1 olmak üzere 5 binanın yıkıldığını, kanalizasyon ve su dağıtımında bir altyapı sorunu yaşanmadığını açıkladı.

Kurum, hasar tespit çalışmalarında önceliğin enkazların yanındaki binalara verildiğini ve ağır hasar tespit durumunda yıkım işlemlerinin hızlıca başlatılacağını söyledi.

Bakan Kurum Malatya Doğanyol'da da 25 binanın yıkıldığını açıkladı ve bölge sakinlerini hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Saat 11:19 Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Elazığ'ın Maden ilçesinde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın enkazından sabah saatlerinde çıkarılan 12 yaşındaki Miraç Dişli'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.Miraç Dişli, ailesiyle birlikte Maden ilçesine bağlı Gezin Mahallesi'ndeki 4 katlı Mavi Göl Apartmanı'nın enkazı altında kalmıştı.

Sabah 08.10 civarında, önce hamile eşi ve çocuğuyla enkaz altında kalan Meriç Dişli'ye ulaşıldı.

Saat 09.10'daysa 6 aylık hamile Pınar Dişli, yaralı olarak kurtarıldı. 8 dakika sonra ise ekipler, bu kez oğlu Miraç'a ulaştı.

Yaralı anne ve oğlu, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı ancak Miraç kurtarılamadı.

Aynı binanın enkazı altında kalanlardan Rabia Göğdemir depremin hemen ardından yaralı kurtarılmış, saat 00.30 sıralarında ise Maviye Buğdaylı'nın cesedine ulaşılmıştı.

Ekiplerin, enkaz altına kalanlara ulaşma çalışmaları sürüyor.

Saat 11:00- Cep telefonuyla yerini bildiren kişi 13 saat sonra kurtarıldı

AFAD koordinatörlüğünde arama çalışmalarının sürdüğü Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi’ndeki Kalay Apartmanı'nda enkaz altında kalan Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra kurtarıldı.

5 katlı apartmanın 3’üncü katında oturan Gülsüm İnce, yakınlarını cep telefonuyla arayarak, enkaz altında olduğunu söyledi.

Arama çalışmalarını izleyen yakınlarının verdiği bilgiler ışığında, AFAD çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra elinde cep telefonuyla enkaz altından çıkarılarak, hastaneye kaldırıldı.Saat 10:56- AFAD: Hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi, 3 enkazda kurtarma çalışmaları sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) sabah 10.00 civarında yapılan son açıklamaya göre, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi, 1030'dan fazla da yaralı var.

Hayatını kaybedenlerin 17'sinin Elazığ'da, 4'ü Malatya'da olduğu açıklandı.

Dün akşam 20:55'te meydana gelen depremin ardından 12'si 4 büyüklüğünün üzerinde 274 artçı deprem meydana geldi.

AFAD Elazığ şehir merkezinde 3 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri, Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı Dilek Apartmanı'nın enkazında 9 kişi olduğu bildirdi.

Arama kurtarma çalışmaları AFAD'ın 1167 personeli ve 235 aracıyla sürüyor.

AFAD Başkanlığı bölgeye 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk edildiğini bildirdi.

Türk Kızılayı da bölgeye 202 personel, 35 araç, 4 mobil mutfak ve 2 sahra mutfak kiti ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk edildiğini duyurdu.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, olası ihtiyaç için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapıldığını açıklarken, Savunma Bakanı Hulusi Akar da herhangi bir ihtiyaç halinde yardım etmek üzere askeri birliklerin hazırlıklarına devam ettiğini söyledi. (BBC Türkçe/ Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi