AFAD'dan kayıp çoban ve sürü seferberliği

 

Van’da yaylaya çıkan 9 çoban ve koyunlarından haber alınamıyor

25.04.2015
Yazı Boyutu:  

 

Van’ın Çatak İlçesi’nin Narlı Mahallesi’nden dün sabah saatlerinde Bezirgan Yaylası’na giden 9 çoban ve 1.800 koyundan haber alınamıyor.

 

Çatak’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Narlı Mahallesi’nin Acarlar Mezrası’nda havaların düzelmeye başlaması üzerine dün sabah saatlerinde 9 çoban beraberlerindeki 1.800 koyunla Şırnak’ın Beytüşebap ilçesi yakınlarında bulunan Bezirgan Yaylası’na çıktı. Sürekli çobanlarla irtibat halinde olan köylülerin dün akşam saatlerine doğru başlayan ve şiddetini artıran kar yağışının ardından irtibatları kesildi. Yayladaki çobanlara ulaşılamaması üzerine, köylüler hemen jandarmayı arayarak yardım istedi.

Bunun üzerine jandarma ekipleri, AFAD ve UMKE ekipleri ile birlikte köyle gelerek bölgeye hareket etti. Arama çalışmalarına destek vermesi için ayrıca helikopter istendi. Ancak bölgede etkili olan yoğun kar yağışı ve sis helikopterin bölgeye gitmesine engel oldu. Bunun üzerine UMKE ekipleri bölgeye yürüyerek gitmeye başladı. Yetkililer, Acarlar mezrasında bir kepçenin bulunduğunu, UMKE ekiplerinin yürüyerek önce kepçenin bulunduğu bölgeye, ardından da çobanların ve koyunların bulunduğu Bezirgan Yaylası’na doğru gideceklerini belirtti.

İlçe Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu ise çobanlara ulaşmak için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle bölgeye helikopterin gidemediğini ifade eden Kaymakam Koyuncu, çobanların da yaylaya erken gittiklerini belirtti. Koyuncu, “Bölge şartlarına göre çobanlar ancak 1 Haziran’dan itibaren yaylalalara gidebilir. Bu çobanlarımız malesef bu tarihi beklememişler. Çobanların bulunması için tüm imkanlarımızı seferber ettik” dedi.

Çatak Belediye Başkanı BDP’li Celaletin Bartu ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mesut Danacı da bölgeye giderek olay yerinde incelemelerde bulundu.

EKİPLER DÖNDÜ

9 çoban ve 1800 koyundan halen haber alınamazken, arama çalışmalarına olumsuz hava koşulları yüzünden ara verildi.

Yetkililer, arama çalışmaları için yürüyerek bölgeye gitmeye çaılşan UMKE ekiplerinin yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle dönmek zorunda kaldığını, çalışmalara yarın başlanacağını söyledi. Yetkililer, UMKE ve AFAD ekiplerinin geceyi Çatak ilçe merkezinde geçireceklerini, yarın tekrar bölgeye gideceklerini belirtti. (DHA)


Üye OlÜye Girişi