Agora Müze Evi kaderine terk edildi

 

İzmir'in en büyük tarihi hazinelerinden olan Agora'da Müze Ev olarak restore edilen tarihi binada çalışmalar durdu

07.09.2015
Yazı Boyutu:  
İzmir kent merkezde en büyük tarih hazinesi olan Agora'da "Müze Ev" olarak restorasyonunu başlanan tarihi ev iki yıldır kaderine terk edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'nın yıllarca destek verdiği Agora kazıları konusunda geçen yıl sponsorluk anlaşmalarını yenilemedi.

Kazı faaliyetleri sekteye uğrarken, daha önceki çalışmalarda İkiçeşmelik Caddesi tarafında ortaya çıkan tarihi İzmir Evi'nin kurtarılması da bir başka bahara kaldı. Sebatay Sevi'nin yaşadığı ev iddiası da ortaya atılan tarihi evin Agora Müze Evi olarak düzenlenmesi için Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılında başlattığı restorasyon çalışması müteahhitin inşaat alanını terketmesi üzerine yarım kaldı. Tarihi yapının önüne dikilen tabelada işin bitiş tarihi olarak görünen 08-12- 2013 yazısı da silindi. Bina kaderine terkedilirken, her gün önünden geçen binlerce İzmirli burasının ne olacağını merak etti. 

Tahta iskelelerle ayakta zor duran Agora Müze Evi'nin kent kültürüne kazandırılması için sorumlu kurumların biran önce çalışmalara başlanması istendi. (dha)Üye OlÜye Girişi