Ahlaksız müdüre utandıran indirim

 

Siirt'teki sapık okul müdürüne utandıran indirim uygulandı

16.07.2013
Yazı Boyutu:  
 
 
Siirt'te yöneticisi olduğu Gazi İlköğretim Okulu'ndaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan ve mahkemenin 46 yılla müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu'ya verilen hapis cezasında skandal indirimler yapıldığı belirlendi.
 
 
Siirt'te yöneticisi olduğu okuldaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan, skandal açığa çıktıktan sonra uzun süre firari yaşayan, dosyanın kapatılması için Siirt'te aile üzerinde toplumsal baskı kurmaya çalışan ve yakalandıktan sonra duruşmaları izleyen kadınlara hakaretlerde bulunan okul müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu.'ya, indirimli ceza uygulandığı ortaya çıktı.
 
 
Daha önce davanın 10 tutuklu sanığını 5 ila 32 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum eden ancak başta tatminkar bulunan cezalarda çok sayıda indirim yaptığı ortaya çıkan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 4 kız için toplam 46 yıl hapisle cezalandırdığı Fahrettin K.'nın cezasında da birçok indirime gittiği açığa çıktı.
 
KARARDAN DETAYLAR
 
Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında öne çıkan detaylar şöyle:
 
* İlköğretim okul müdür yardımcısı olan Fahrettin Kuzu 2007'den itibaren S.T.'ye para karşılığı kendisiyle sevişmesi için zorladı, S.T.'nin haftada iki kez odasına gittiği zanlı küçük kıza zaman zaman 3-5 lira verdi.
 
* Müdür yardımcısı, çocuğa, evlerine geleceğini ve annesiyle de birlikte olmak istediğini söyledi.
 
* Zanlı, S.T.'nin kardeşi H.T.'yi de makam odasına çağırdı, istismarda bulundu, okulun laboratuvarında bile çocuğu ilişkiye zorladı, 2 yıl boyunca iki kızla bu şekilde ilişkiye girdi.
 
* Fahrettin K. öğrencilerinden Ş.'yi ve G.'yi de 2009-2010 yıllarında istismar etti.
* Şüpheli mağdurlara olayları anlattıkları takdirde olanları ailelerine söylemekle tehdit etti, 15 yaşından küçük çocuk mağdurlar S. ve T.'yi vücutlarına organ sokmak suretiyle cinsel yönden istismar etti, G. ve Ş.'yi tehditle istismar ederek atılı suçları işledi.
 
* Siirt Devlet Hastanesi Psikiyatri uzmanı, intihar düşüncelerinden majör depresyona kadar 4 kızda çeşitliği ruh sağlığı bozukluğu tespit ederken Adli Tıp raporunda "Beden ve ruh sağlığı bozulmamıştır" ifadesi kullanıldı.
 
* Mahkeme de Adli Tıp raporunu geçerli sayarak G.'nin ruh sağlığının bozulmadığı sonucuna vardı. Ş.'nin ruh sağlığının bozulmasına Fahrettin K.'nin neden olmadığı sonucuna varan mahkeme, toplamda yüksek gözüktüğü için toplumda tepki yaratmayan kararında Fahrettin Kuzu  lehine çok sayıda hükme imza attı.
 
* Mahkeme, iki kız kardeşin ruh sağlığını Fahrettin Kuzu'nun bozduğuna hükmederken, ilginç bir yorumla, Fahrettin Kuzu'dan sonra kızları istismar edenlerin bozukluğu artırdığını, onlar için aynı işlemin yapılamayacağını belirtti.Ceza kuşa döndü
 
Mahkeme, Fahrettin Kuzu'ya, iki kız için, ayrı ayrı toplam 15 yıl 7 ay 15'er gün ceza verdi. Bu cezayı belirlerken, TCK'da, beden ve ruh sağlığının bozulduğu hallerde "en az 15 yıl" ifadesinin bulunmasasına rağmen, "en az" cezayı uygulayarak 15'er yıl hapis verdi. Suçun 2 yıl süreyle devam etmesi nedeniyle artırım uygulayan mahkeme, artırımda alt sınırdan uzaklaştığını belirtti ancak cezayı dörtte ikiden daha fazla artırması mümkünken, sadece bu oranda artırdı.
Dava açıldıktan sonra aylarca firari yaşayan, mahkemeye gelmeyen, kadınlara karar duruşmasında "Sizin yüzünüzden yatıyorum" diyerek hakaretler eden Fahrettin K.'nin cezasında, örneğine nadir rastlanır biçimde, "Verilecek cezanın sanık üzerindeki olası etkisi göz önüne alınarak" 6'da 1 oranında takdir indirimi de yapıldı. Zanlının diğer iki kıza yönelik cinsel istismarında ise kızların beden ve ruh sağlığı bozulmadığı gerekçesiyle 5'er yıl ceza verildi. Okul yöneticisi olması nedeniyle cezası artan Fahrettin Kuzu'ya bu kez de firari olmasına rağmen "iyi hal" indirimi yapıldı ve cezası 6'da bir düşürüldü. Yargıtay, tüm bu kararları onadı. (milliyet)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar

hürrem

06.08.2013
YARGITAY ÜYESİNİN MECLİSE GETİRDİGİ ADALET KOMİSYONUNDAN DA GEÇEN SUÇUN ANİ VE KESİK İŞLENMESİ MADDESİ Nİ ÇIKARINDA ADALET GELSİN.CEZALARIDA O ZAMAN ARTTIRABİLİRSİNİZ.KESİN DELİL ARAYIN KADIN BEYANINI ESAS ALIRSANIZ ADALETLİ OLMAZ.DELİL YOKSA ŞÜPHEDEN SAN

Üye OlÜye Girişi