AİHM'den Türkiye'ye futbolcu Deniz Naki ve Amedspor cezası

 

AİHM, futbolcu Deniz Naki ve Amedspor Kulubü'nün başvurusunda Türkiye'yi mahkum etti.

18.05.2021
Yazı Boyutu:  
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Galatasaray’ın eski Başkan Yardımcısı Sedat Doğan, Amedspor’un eski futbolcusu Deniz Naki ve hakem İbrahim Tokmak’ın ifade özgürlüğü ile adil yargılanma haklarının ihlal edildiği yönünde karar verdi.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Galatasaray’ın eski Başkan Yardımcısı Sedat Doğan, Amedspor’un eski futbolcusu Deniz Naki ve hakem İbrahim Tokmak’ın ifade özgürlüğü ile adil yargılanma haklarının ihlal edildiği yönünde karar verdi.

AİHM, üç davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin adil yargılanma hakkına ilişkin 6. maddesinin ihlal edildiği sonucuna vardı. Mahkeme ayrıca, ifade özgürlüğüne ilişkin Sözleşme'nin 10. maddesinin ihlal edildiğini tespit etti.

Kararda Türkiye'nin Deniz Naki ve Amed Sportif kulübüne 6.058 euro, manevi zarar için oyuncuya 2.000 euro, kulübe ise 6.000 euro ödenmesine hükmetti. Ayrıca Sedat Doğan ve İbrahim Tokmak'a manevi zarar için 7 bin 800 euro, ve Tokmak'a maddi zarar için 2 bin euro ödenmesine karar verildi. (EuroNews)


Üye OlÜye Girişi