Aile Bakanı, İSMEK'te mobbing soruşturmasına müdahil olacak

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli'nin İSMEK'te bir toplantıda başörtülü kadınları aşağıladığı ve ayrımcılık yaptığı iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alınacak.

08.02.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ve eski Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) Müdürü Erkan Duyar tarafından İstanbul Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İSMEK) bölge sorumlularının da yer aldığı 19 kadına hakaret edildiği iddiasına ilişkin, şikayetçilerin avukatı Ferah Yıldız'ın yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma sürüyor.

NTV'nin  AA'yı kaynak göstererek yayınladığı habere göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç dilekçesinin sunulmasının ardından, 31 Ocak Cuma günü şüpheli Yeşim Meltem Şişli'den şikayetçi olan 19 kadının "mağdur" sıfatıyla ifadeleri alındı.

Şİkiyatçilerin Avukatı Ferah Yıldız, 3 Şubat Pazartesi günü sunduğu yeni suç duyurusu dilekçesiyle belediyenin HBÖ Müdürü Erkan Duyar'ın da aynı kapsamda "şüpheli" olarak cezalandırılmasını talep etti.

BAŞSAVCI VEKİLİ YILDIRIM ŞİŞLİ HAKKINDA 3 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜYOR

AA haberinde; Genel soruşturmadan sorumlu Başsavcıvekili Ömer Faruk Yıldırım'ın şüpheli  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 115/3. maddesinde yer alan ve 3 yıla kadar hapis cezası öngörülen "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan soruşturma yürüttüğünü bildirdi.

Diğer şüpheli Erkan Duyar hakkında ise TCK'nın 257. maddesinde hüküm bulan ve 2 yıla kadar hapis cezası öngörülen "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NIN MÜDAHİLLİK TALEBİ

Başsavcıvekili Ömer Faruk Yıldırım'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, "şüpheli" Yeşim Meltem Şişli'nin ifadesi alınmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına davet ettiği,  AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da müdahillik talebinde bulunduğu ayrıca eski HBÖ Müdürü Ali Koca'nın da tanık olarak bilgisine başvurulduğu kaydedildi.

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ

Şikayetçilerin avukatı Ferah Yıldız tarafından 3 Şubat'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, şüpheli Yeşim Meltem Şişli'nin göreve geldikten çok kısa bir süre sonra, 19 Ağustos 2019'da müştekilerin izin sonrası ilk iş gününde İBB Saraçhane binasında bölge sorumlularıyla bir toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda müştekileri ilk defa görmesine ve haklarında hiçbir şey bilmemesine rağmen çok ağır ve rencide edici hakaretlerde bulunarak aşağıladığı öne sürülüyor.

Dilekçede, Şişli'nin, "Kaçınız bekarsınız, bir el kaldırın bakalım. Bu ne böyle, hepsi bekar neredeyse. Bunları akşam itfaiyecilerle buluştursanız müdür bey. Bir gece organize edin hemen, eşleşsinler. En şanslı müdür bu müdür, bu kadar kadınla çalışıyor... Size araç da vermemişler. Bu sıcakta başınız da kapalı, ne yapıyorsunuz, terliyorsunuzdur ve kokuyorsunuzdur... Bence hiçbiriniz yönetici değilsiniz, formasyonunuz yok bir kere... Hepinizin diksiyonları berbat, acil eğitim almalısınız..." şeklinde ithamlarda bulunduğu aktarılmıştı.

Yapılan suç duyuruyla ilgili başsavcılığa gelen 19 şikayetçinin ifadeleri alınmış ve kişilerin hepsi sorumlu yöneticilerden şikayetçi olduklarını bildirmişti. (Fotoğraf: Kazete-Kolaj)


Üye OlÜye Girişi