Aile Bakanı:Kadın cinayetlerinde yasalar suçsuz

 

Ayşenur İslam'a göre, kadın cinayetlerinde yasaların suçu yok

17.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadın cinayetlerinde düşüş yaşamadığını ve sorunun ilgili yasalarda değil, yasaları uygulayan görevlilerde olduğunu söyledi.
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde yerel basın temsilcileriyle buluştu. Bakan İslam, kadın cinayetlerinin son yıllarda düşüş yaşamadığını ancak bu sorunun suçu caydırıcı yasalarda olmadığını ifade ederek, yasaları uygulayan kişilerin görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini vurguladı.
 
Ülkede kadına yönelik şiddetin çok ciddi bir suç olduğunu belirten Bakan İslam, "Cinayet cinayettir ve bunun karşılığı ağırlaştırılmış müebbettir. Yasa böyle vaz ediyor. Bir kadına şiddet uygulamak çok ciddi bir suçtur;Türkiye Cumhuriyet Devleti'ndeki yasalara göre. Kadın şiddete uğradığını söylediği andan itibaren tedbirin alınması gerekir. Hiç bir delile ihtiyaç yoktur. Kadının sözü yeterlidir. Şiddeti uğradığını söylemesi yeterlidir. Hiç bir delile ihtiyaç duymadan kolluk sistemi o kadınla ilgili tedbiri alma zorunluluğundadır. Yasa böyle; yasada kusur yok" diye konuştu.
 
'YASALARIN BİR KABAHATİ YOK'
 
Bakan İslam, kadın cinayetleri konusunda ilgili yasalarda bir sorun olmadığını ancak, yasaları uygulayan görevlilerin dikkatli olması gerektiğini söyleyerek, "Ama kadın şiddete uğruyor. Bunu bir şikayete dönüştürüyor. Şikayet ettiği yerdeki ilgili kimse diyor ki 'Kardeş git Allah'ını seversen. Dünya kadar işim var bir de seninle mi uğraşayacağım' diyor ya da 'Kocan, döver de severde mühim değil' diyor ve kadını evine gönderiyor. Burada yasanın bir kabahati yok. Yasayı uygulayanların yasaları iyi uygulaması gerekiyor. Bu konuda biz son derece ileriye adımları atmış durumdayız. Bu bir zihniyet meselesidir. Medyayada büyük iş düşüyor. Bunun kınanması, failin durumuyla ilgili bir açıklamanın yer alması cinayetin ya da şidddetin tasvir edilmemesi gerekiyor" dedi.
 
'KADIN CİNAYETİNDE NE YAZIK Kİ DÜŞÜŞ YOK'
 
Kadın cinayeti oranlarında önceki yıllara göre bir düşüşün yaşanmadığını kaydeden Bakan İslam, "Cinayet oranlarında bir düşüş yok. Genel şiddet oranlarında Türkiye'de bir düşüş var. 2008-2014 araştırmaları bunlar. Kadına şiddet konularında ciddi bir düşüş olduğunu gösteriyor. Kadına yönelik şiddetin en ciddi boyutu olan, cinayet konusunda herhangi bir düşüş ne yazık ki yok" ifadelerini kullandı. (DHA)
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi