Aile şirketlerini yurt dışına açacak

 

İNG Bank Genel Müdürü Pınar Abay: Aile şirketleri kendi markalarını oluşturacak

17.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
İNG Bank Genel Müdürü Pınar Abay, aile şirketlerine kendi markalarını oluşturmada yardımcı olacaklarını söyledi.
 
 
ING Bank, aile şirketlerini geleceğe hazırlamak ve kurumsallaşma süreçlerine katkı sağlamak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile şirketlerin yeni nesil yöneticilerine yönelik olarak ‘Nesilden Nesile Yönetim Akademisi Programı’nı hayata geçiriyor.
Eylül 2014 - Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 9 aylık program, aile şirketlerinin rekabet gücünü artırmanın yanı sıra, yönetim anlayışlarına farklı bir vizyon kazandırarak sürdürülebilirlik ve kurumsallaşma çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyor.
 
AİLE ŞİRKETLERİ EKONOMİYE HAKİM
 
Aile şirketlerinin ekonomi için büyük öneme sahip olduğunu belirten ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Aile şirketlerine kendi markalarını oluşturma noktasında çok önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız aile şirketi yaklaşımımız hem bankacılık hem de akademik anlamda bir ilk olacak. Yine eski köye yeni adet getiriyoruz” dedi.
Aile şirketlerinin ükselen pazarları takip ederek bu piyasalarda kendilerine yer bulabilen bir yapıya sahip olduklarını söyledi.
 
40 ÜLKENİN KAPISINI AÇACAK
 
ING Bank ve Boğaziçi Üniversitesi olarak aile şirketleri için 'kurumsallık' sınıfı açtıklarını söyleyen Abay, “Geliştirdiğimiz modelle genç nesillere “işbaşında eğitim alma” imkanı yaratıyoruz. İçeriği üniversitemizle birlikte geliştirirken de bu deneyimimizi kullandık. Ve aile şirketlerine 40’ı aşkın ülkenin kapısını açtık. Eğitim programının yanı sıra ING’nin diğer ülkelerdeki aile şirketleri ile deneyim paylaşma imkanı sunacağız. Amacımız Türk global aile şirketleri oluşmasına katkı sağlamak.
 
ING Bank’ın dünya çapındaki geniş ağı sayesinde programa katılan kişilere çeşitli ülkelerde çalışma imkanı, uluslararası tecrübeleri deneyimleme olanağı ve kişisel ağ yaratma fırsatı sunacağız. Aslında bu program sadece çocukları değil işlerini devredecek aileleri de hedefliyor. Eğitim programının yanı sıra, yıl boyu gerçekleştireceğimiz çeşitli aktivitelerle ailelere de dokunacağız. Çünkü artık Türkiye’de aile şirketlerinin geldiği nokta, sonraki kuşağa sadece bir şirket bırakmanın ötesinde küresel rekabet gücü olan, satınalma ve birleşmelerde başarı yakalamış bir şirket bırakmak” dedi.
 
TÜRK ŞİRKETLERİNİN %99’U AİLE ŞİRKETİ
 
Türkiye’de Sanayi Bakanlığı’nın son rakamına göre 972 bin faal şirket olduğunu belirten Pınar Abay, “Bu şirketlerin yüzde 99’u aile şirketi. Bugün GSYH içinde yüzde 75’lik bir paya sahip olan bu şirketlerin istihdama katkıları yaklaşık yüzde 80 düzeyinde. Son yıllarda dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen, girişimcilikleri ve yeni pazarlara açılabilmeleri sayesinde Türk aile şirketleri bu zor dönemde de büyüme planlarına devam edebildiler” dedi.
 
Dünyadaki örnekleri incelendiğinde de aile şirketlerinin daha başarılı bir performans sergilemekte olduğunu belirten Abay, bu şirketlerin finansman açısından daha güçlü olduğunu, büyüme hızlarının yüksek seyrettiğini, uzun vadeli bakış açıları olduğunu ve daha stratejik kararlar alabildiklerini açıkladı.
 
PROGRAM TÜRKİYE’DE BİR İLK
 
Bir yıllık sertifika programı olarak tasarlanan Nesilden Nesile Yönetim Akademisi, 4 aylık periyodlarda sınıf eğitimleri ve uygulamaları kapsayacak ve haftada 1 gün, 3-4 saatlik eğitimlerle ilerleyecek. Uzman akademisyenlerin ve koçların yönetiminde yürütülecek program orta vadede İstanbul dışındaki kentlerde de uygulamaya girecek.
 
Eğitimler kapsamında; Türkiye ve dünyada Aile Şirketlerinin Yeri, Aile Şirketlerinde Rol ve Devir Planlaması, Yöneticilik, Liderlik, Vizyonerlik, Karar Verme, Etkin Yönetim Kadrosu Oluşturma, Müzakere Teknikleri, Finansal Yönetim, Yatırım Analizi, Dış Ticaret, Yönetim Muhasebesi, Kurumsal İletişim ve Temel Hukuk ve Mevzuat gibi başlıklar ele alınacak.
 
Program kapsamında ayrıca katılımcıların yer alacağı workshop ve seminerler, uzman konuşmacıların sunumları, ING bank uzmanlarının sunumuyla bankacılık uygulamalarının etkin kullanımı ve ING Bank global ve yerel network’ü üzerinden yurt dışı ve yurt içinde başarılı aile şirketlerinin ziyaret edilmesi gibi aktiviteler yer alıyor.
 
 
 
 
 
 
 


Üye OlÜye Girişi