AK Parti 'de toplu istifa

 

AKP'nin Iğdır ve Ardağan İl teşkilatları istifa etti

27.05.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
 
AKP'nin Iğdır İl Başkanı Abdulcabbar Baştemur ve Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar, teşkilat olarak istifa ettiklerini açıkladılar.
 
 
 Baştemur istifalarla ilgili  yaptığı yazılı açıklamada, il ve ilçe merkez yönetiminin genel merkezin isteği üzerine istifalarını sunduklarını belirtti.
 
Kendisiyle beraber 60 kişinin istifa ettiğini vurgulayan Baştemur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
 
"Bazı basın yayın organlarında il teşkilatımızla ilgili bir kısım haberler yer almıştır. Özellikle teşkilatımızın feshedildiği, il koordinatörümüz Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız'a seçim sonrası görev verilmediği ve partiye il başkanlığı için bir kısım insanların adaylık başvurusu yaptığı yönünde haberler yapılmıştır. Bu haberlerin bir kısmı eksik veya yanlıştır. Bu haberler üzerine teşkilat olarak konuya ilişkin bu açıklamanın yapılması gereği doğmuştur. Teşkilat olarak Iğdır ilinde alınan seçim sonuçları sonrası genel merkezimizin her tasarrufuna hazır olduğumuzu hem yazılı hem sözlü olarak belirtmiştik. Bunun üzerine genel merkezimiz Ağrı seçimleri nedeniyle koordinatörümüz yerine Erzurum Milletvekili sayın Muhyettin Aksak'ı bu konuyla ilgili olmak üzere görevlendirmiştir. Sayın vekilimiz teşkilatımızla bir kısım sivil toplum örgütleriyle yapmış olduğu istişareler üzerine il başkanlığı yapacak isimler tespit etmiş, bunlarla görüşme yapmış ve raporunu tutarak dönmüştür."
 
Baştemur, genel merkezin teşkilat olarak talepleri doğrultusunda il ve merkez ilçe teşkilatının istifasını istediğini belirterek, "Teşkilatlarımız istifalarını sunmuşlardır. Bu nedenle genel merkezce herhangi bir fesih veya görevden alma söz konusu değildir. Ayrıca il koordinatörümüz sayın milletvekilimiz Yıldız, 1 Haziran'dan sonra görevine devam edecektir. Gazetelerde çıkan başvuru yapan aday listeleri de gerçek değildir" ifadelerini kullandı. 
 
AKP ARDAHAN ÖRGÜTÜ DE İSTİFA ETTİ
 
Öteyandan AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar, teşkilat olarak istifa ettiklerini belirterek, ''Her son bir başlangıç demektir. İnşallah bu kararımız partimize, ülkemize ve ilimize hayırlı neticeler getirir'' dedi.
 
Baydar, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 30 Mart yerel seçimlerinde Ardahan'da önemli bir sürecin yaşandığını, oylarını arttıran ve belediye başkanlığını kazanan bir kent olduğunu söyledi. 
 
Ardahan'a 2 yıldır hizmet ettiklerini anımsatan Baydar, "Seçim sürecinde birçok istifa şekillendi. Bu gerek belediye gerek il genel ve gerekse de belediye meclis üyeliği için. Bunların yerleri dolduruldu. Ancak genel merkezimizin yaptığı değerlendirmelerle önümüzdeki seçimler öncesi yeni bir revizyona gerek duyulduğu ortaya çıktı" dedi. 
 
Bu süreçle kadroların daha da güçlendirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Baydar, şöyle devam etti: 
 
"Bu anlamda biz de Ardahan'da partimizin çıtasını yükseğe çekmek anlamında böyle bir karar aldık. Başta şahsım ve teşkilatım bugün itibarıyla istifamızı sunuyoruz. Bu istifayı ilçelerdeki yönetimlere de sunulacak. Perşembe günü genel merkeze ulaşacak olan istifalarla il takdir genel merkezin, takdir sayın başbakanımızın olacak. İnşallah bu yeni teşkilat yeni süreci ve kongre sürecini, cumhurbaşkanlığı sürecini işletecek. Her son bir başlangıç demektir. İnşallah bu kararımız partimize, ülkemize ve ilimize hayırlı neticeler getirir." 
 
 

Üye OlÜye Girişi