Akademisyenlerin gözaltına alınmasına protesto

 

Akademi Nöbeti tutacaklarını açıkladıkları için gözaltına alınan akademisyenlerin serbest bırakılması için meslektaşları adliye önünde eylem yaptı

14.03.2016
Yazı Boyutu:  
Bölgede yıkıma uğrayan kentlerde ‘Akademi Nöbeti’ tutacaklarını açıklayan akademisyenlerin gözaltına alınmasını protesto eden meslektaşları ve öğrencileri saat 16.00’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya geldi.

Ancak gözaltına alınan akademisyenlerin sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra tekrar emniyet müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

Akademisyenlerin avukatı Meriç Eyüploğu, Savcı İrfan Fidan’la görüşerek bilgi almak istedi. Ancak bu talep reddedildi. Bunu daha önce de yaşadıklarını ifade eden Eyüpoğlu, “İrfan Fidan görüşmüyor. Bilgi alamıyoruz” dedi. Meslektaşlarına sahip çıkan akademisyenler ise adliye önünde, 10 Mart’ta okunan metni okudu.

Gözaltına alınan akademisyenlerin yarın sabah adliyeye götürülmesi bekleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı gözaltında tutuluyor.

(EVRENSEL)

Üye OlÜye Girişi