Akademisyenliğinden sonra öğrenciliği de engellendi

 

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, LYS ile iletişim feakültesinde öğrenci olmayahak kazanmıştı.

10.08.2017
Yazı Boyutu:  
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, KHK ile atıldığı üniversiteye bu kez LYS'i kazanarak öğrenci olarak dönmek istedi, ancak bu kez önüne alelacele çıkartılan yönetmelik konuldu.

Kanun Hükmünde Kararname ile Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmıştı. Ancak Ankara Üniversitesi, 8 Ağustos 2017 tarihinde çıkardığı yönetmeliğin kayıtla ilgili bölümüne ‘kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir’ maddesi ekledi.

Birgün'ün haberine göre, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmıştı. Yiğiter, öğretim görevlisiyken ihraç edildiği okuluna öğrenci olarak dönecekti ancak Ankara Üniversitesi, adeta Yiğiter’in okula girmesine engel olmak için Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti.

Üniversite kayıt işlemleri için geçerli olan yönetmeliğin 5. maddesinin 7. bendine “Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almamış veya herhangi bir nedenle kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir” cümlesini ekledi. Ve bu madde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı 8 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle birlikte ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter üniversite sınavına girerek kazandığı Radyo Televizyon Sinema bölümünde öğrenim göremeyecek. Yiğiter ile birlikte ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin ve akademisyenlerin de Ankara Üniversitesi’nde öğrenim görme hakkı engellenmiş oldu.

Üye OlÜye Girişi