Akdağ: Papaz nikah kıyıyorda, müftü neden kıymasın

 

Başbakan yardımcısı Recep Akdağ, müftülüklere evlehdirme yetkisi tanıyan tasarının geri çekilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı, "tartışmalar beyhude" dedi.

05.08.2017
Yazı Boyutu:  
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, özellikle çocuk yaşta evlendirmelerin önünü açabileceği düşünülen ve Medeni Yasa ile çelişen "müftüklere nikah kıydırma yetkisinin' tartışılmasını gereksiz bulduğunu ifade ederek 'Beyhude tartışıyorlar' dedi.

Akdağ, müftülere nikah kıyma yetkisiyle ilgili tartışmalarla ilgili konuştu. Akdağ, “Papaz nikah kıyıyor da müftü niye kıymasın? Tabi ki kıyabilir, ne zarar var bunda?” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Kardelen TV’deki "Gündem Özel" programına konuk oldu.

 İHA Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez ve Gazeteci Esat Bindesen’in sorularını yanıtlayan Akdağ, müftülere nikah kıyma yetkisine tepki gösterenlere cevap verdi.

Akdağ, “Bu vatandaşın işini kolaylaştırıyor. Bu aslında nikah memurları ve belediye başkanının da işini kolaylaştırıyor. Özellikle yaz mevsimlerinde garibim evlendirme memurları ve belediye başkanları beş dakikam oturamıyor, o salondan öbür salona koştur dur. Yani ne gereği var?” dedi.

"Gereksiz tartışma açanlar… "

Tartışmalara bir örnekle değinen Akdağ, “Bu hususta gereksiz tartışma açanların dönüp dünyaya bakması gerekiyor. Amerika’ya baksınlar, Avrupa ülkelerine baksınlar, oralarda papazlar nikah kıymıyor mu? Ne oluyormuş papaz nikah kıydırıyor da müftü niye kıydıramıyor? Sorunun cevabı çok basit. Papaz nikah kıyıyor da müftü niye kıymasın? ‘ diye konuştu.

Konu ile ilgili açıklama yapan pek çok demokratik kitle örgütü ise müftülüklere nikah kıydırma yetkisinin çocuk yaşta evlendirmelerin önünü açağını ve durumun laiklik ile de bağdaşmadığını dile getirmişti.

(Fotoğraf: Kardelen TV)


Üye OlÜye Girişi