'Akıl oyunları'na sonsuz veda

 

Ünlü matematikçi John Nash, trafik kazasında yaşamına yitirdi

24.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Ünlü matematikçi John Nash, trafik kazasında hayatını kaybetti
 
 
Şizofreniyle mücadelesi 'Akıl Oyunları' (A Beautiful Mind) filmine konu olan dahi matematikçi John Nash, New Jersey'de içinde bulunduğu taksinin kaza yapması sonucu hayatını kaybetti. Kazada Nash'in eşi Alicia da yaşamını yitirdi.
 
Nash, 86; eşi ise 82 yaşındaydı. New Jersey polisi, kazanın orta şeritteki bir otomobili sollamak isteyen taksi şoförünün, aracın kontrolünü kaybederek korkuluklara çarpması sonucu meydana geldiğini açıkladı.
 
 
New Jersey merkezli internet sitesi nj.com'ın haberinde, Nash ve eşinin kaza esnasında emniyet kemerlerinin bağlı olmadığı belirtildi. 
 
Kariyerinin büyük kısmını Princeton Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) geçiren Nash, matematik alanında, bilhassa kısmı diferansiyel denklemlerinde bir deha olarak kabul ediliyor.
 
Matematikteki uzmanlığına karşın Nash, doktora tezi olarak hazırladığı 'Oyun Teorisi'yle uzun yıllar sonra 1994'te Nobel Ekonomi Ödülü'ne değer görüldü.
 
 
Akıl Oyunları'nda John Nash'i Russell Crowe oynamıştı.
 
'Akıl Oyunları' filminde Nash'e hayat veren Avustralyalı ünlü aktör Russell Crowe duygularını Twitter'dan paylaştı: "Afalladım. Yüreğim John ve Alicia ailesiyle birlikte. Harika bir ortaklık. Güzel akıllar, güzel yürekler..."
 
Nash, bu hafta başında matematik dünyasının en önemli ödülleri arasında gösterilen Abel Prize'ı Noveç Kralı V. Harald'ın elinden almıştı. Ünlü matematikçinin Princeton'daki evine gitmek için taksiye bindiği tahmin ediliyor.
 
BİR ODA ARKADAŞI OLMAMASINA RAĞMEN...
 
Şizofreniyle mücadele eden Nash'in hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Nash, çevresindeki kırmızı kravatlı kişilerin komünist casuslar olduğunu düşünmeye ve ülkeyi içten içe ele geçirmeye çalıştıklarına inanmaya başlamıştı. Ünlü matematikçi bu kaygılarını Washington'daki yetkililere yazdığı mektuplarda da dile getirdi.
 
HAYATI BEYAZPERDEYE AKTARILDI
 
John Nash'in hayatı Amerikalı gazeteci Sylvia Nasar tarafından 'Akıl Oyunları' adıyla kaleme alınmış, söz konusu biyografi ise beyazperdeye uyarlanmıştı. 
 
Yönetmenliğini Ron Howard'ın üstlendiği 2001 yapımı filmde, ünlü matematikçiyi Russell Crowe, eşini ise Jennifer Connelly canlandırmıştı. 
 
Russel Crowe'a 'En İyi Erkek Oyuncu' Oscar'ını getiren film, Akademi, Bafta ve Altın Küre gibi sinemanın pek çok prestijli ödülüne layık görülmüştü.
 
 
Nobel'li matematikçi Nash ve eşi Alicia, 24 Mart 2002'de Oscar Ödül Töreni'ne katılmıştı. Nash'in hayatının beyazperdeye aktarıldığı 'Akıl Oyunları filmi, o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde Oscar'a değer görülmüştü.
 
Nash'in kendisine 1994'te Nobel ödürünü getiren akademik başarıları kadar, paranoid şizofreniyle mücadelesi de hayatının filme konu olmasına neden olmuştu. 
 
John Nash ve Alicia aynı zamanda ruh ve sinir hastalıkları alanında yaptıkları hasta bakımı çalışmalarıyla da biliniyordu.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi