'AKM yıkılırsa aynısı yapılmak zorunda'

 

2008’de “tadilat” nedeniyle kapatılan ve çürümeye terk edilen AKM, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yıkılacak çok çok daha güzeli yapılacak' sözleriyle tekrar gündeme geldi.

14.06.2017
Yazı Boyutu:  
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin  (AKM)  yıkılacağını ve yerine yeni, ihtişamlı bir opera binası yapacaklarını duyurmasının ardından mimarlık ve sanat dünyası Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi. AKM’yi “sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapı” olarak niteleyen Erdoğan, AKM’nin yeni projesinin çizildiğini ve mimarlarının da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin mimarları olduğunu belirtti.

 İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Yılmaztürk, ‘yargının ‘yıkılamaz’ kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal suçtur”  derken, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yöneticisi, Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, “AKM, Türkiye Cumhuriyeti’nde opera olarak tasarlanmış ve kamunun kendi kaynaklarıyla uygulanmış tek yapısı. Bu özellikleriyle kendi yapıları içersinde çok önemli. Herhangi bir şekilde zaafiyete uğratılıp yıkıma terk edilse bile elimizde en detaylı projeler olduğu için aynısının tekrar inşaa edilmesi gerekir" dedi. 

Gazete Duvar'ın haberine göre, Mücella Yapıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKM ile ilgili açıklamalarını talihsiz bulduğunu söyleyerek, restorasyon kararının dışında verilecek projelerin hukuksuz olduğunu savunarak şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı proje bitti diyor. Kendisinin hangi nitelikte konuştuğunu kavrayamadık. Eğer, AKP başkanı olarak konuşmuş olsa aynı partiden olan belediye başkanının bunu açıklaması lazım. Elimizde devletin onayladığı bir proje var. Bu projenin altına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da imzası bulunuyor. Projeye 2010 yılında bir finans sağlanacaktı. Ama biz hala bu projenin başlatılmasını bekliyoruz. Eğer ki Olağanüstü Hal içerisinde KHK’larla böyle bir şeye kalkışılacaksa onu bilemeyiz. Buranın bir projesi var ve Cumhurbaşkanından da bu projeye yönelik açıklama yapmasını bekliyoruz.”"Elimizde devletin onayladığı proje var"

Cumhuriyet'in haberine göre, Erdoğan'ın “Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin projesi şu anda bitti. Gerek yan gerekse arka taraftaki boşlukları da oraya dahil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbul’umuza kazandıracağız"  sözlerine, mimar ve sanatçılardan gelen tepkiler şöyle:

Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel başkanı): Erdoğan’ın AKM’yi iki nedenle gündeme getirdiğini düşünüyorum. Erdoğan, AKM’yi Cumhuriyetin simgelerine ve kültürel değerlerine karşı yürüttüğü operasyonların devamı olarak gündemde tutmaktadır. Referandumdan sonra yeniden gerilimden medet ummakta, Cumhuriyet mirasları ve yurttaşların inançları üzerine gerilim ve çatışma politikası sürdürmektedir.

Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı): Türkiye’de hukuk devleti bizzat Tayyip Erdoğan tarafından yıkılmıştır. AKM, Cumhuriyet dönemi modern mimarlık örneği ve 1. derece kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapıdır. Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM’nin bir bütün olarak korunmasına ilişkin bir koruma kurulu kararı vardır. AKM’nin yıkılarak yapılmasına ilişkin daha önce alınan karar yargıya taşınmış ve yargı yıkılmadan korunmasına karar vermiştir. Buna rağmen AKM yıkıma terk edilmiştir. Yıkımına karşı yargı kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal bir suçtur. Daha önce de AKM’nin çürümeye terk edilmesinden sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk ama işleme konmuyor. AKM bir Cumhuriyet projesidir. Cumhuriyet yeni kurulduğu zaman Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM modern bir Türkiye hedefiyle İstanbul’a atılmış bir imzadır. Şimdi bu proje tek tek yok edilmeye çalışılıyor. Amaç modern Türkiye’nin yok edilmesidir.

‘Ülkeyi koruyamadık ki ’

Levent Üzümcü (tiyatro sanatçısı) Ülkeyi koruyamadık ki AKM’yi koruyalım. Her alanda müthiş bir baskı var. Muhalif her görüşe inen bir demir yumruktan ve karşı görüşe saygısı olmayan bir güruhtan bahsediyoruz. Kinle, hırsla, nefretle yoğrulmuş bir güruh. Opera binası yapmanın temel şartı budur; kin, hırs ve nefret.

Bedri Baykam (Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD) Türkiye Başkanı, sanatçı): Bu hükümete sormak lazım, 15 yıldır kaç tane modern ve çağdaş sanat müzesi yaptınız? Yapmadığınız gibi var olan AKM’yi yok ettiniz, birçok sanat galerisini kapattınız, tiyatroların bütçelerini kestiniz. Şimdi bütün bunların üstüne bir de sanata çok önem veriliyormuş gibi Taksim’e yapılacak opera binasını anlatıyor Sayın Cumhurbaşkanı. AKM’yi bırakın yerinde, buyrun gidip İstanbul’un herhangi başka bir yerinde o çok övdüğünüz opera binası projenizi yaşama geçirin. Paris’te Bastille’de yeni opera binası yapıldı diye Opera Meydanı’ndaki eski opera binasını yıktılar mı? İstanbul gibi bir metropolde yalnız bir tane mi büyük opera binası olması lazım? Taksim’den AKM’yi kaldırma çabasının arkasında bu mu var?

Orhan Aydın (Sanatçılar Girişimi sözcüsü): Biz yıllarca AKM’nin restore edilip hayata katılmasını beklerken, “AKM yıkılacaksa bırakın alkıştan yıkılsın” derken şimdi devletin en tepesinden dozerlerle yıkılacağı bilgisi geliyor. Bu durum ülkenin ortak aklına, kent kültürüne açık bir saldırıdır.


AKM'NİN GÜÇLENDİRİLMESİNDEN SORUMLU  TACA İNŞAAT: YIKILIP YENİDEN YAPILMALI

2010 yılında aldıkları ihale ile AKM’nin güçlendirme ve renovasyon projesinden sorumlu olan Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, dün AKM’nin önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu. 

Basına fotoğraflar dağıtan Akkurt, AKM’nin deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını, yapının çürüdüğünü ve yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Üye OlÜye Girişi