AKP geçersiz oylardan umudu kesti, şimdi tümünü saydırma peşinde

 

İstanbul'da yüzde 70'inin sayımının tamamlandığı geçersiz oylarda sonucun değişmediğini gören AKP İstanbul'da oyların tamamının sayımı için YSK'ya başvurmaya hazırlanıyor.

07.04.2019
Yazı Boyutu:  
Yerel seçimin ardından AKP’nin itirazlarıyla İstanbul’daki oy sayımı devam ediyor. Geçersiz oyların sayımı için ilçe seçim kurullarına başvuran AKP, 38 ilçede oyların tümünün sayımı için YSK’ya gideceklerini açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz itirazlara ilişkin açıklamalarda bulunurken, halen sayımı devam eden geçersiz oyların CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun oylarını eksiltmeye yetmeyeceğini anlayınca ortaya koyacakları yeni senaryo ile ilgili bilgiler verdi. 

"OYLARIN TÜMÜ SAYILSIN"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın ifadesiyle AKP'nin Adalet ve İçişleri Bakanları İstanbul’daki sandıklardan yasadışı örgüt çıkarmaya çalışırken İstanbul'daki  seçimin kaybından sorumlu tutulan AKP Merkez Yönetimi İstanbul'un bütün ilçelerde oyların tamamının sayımı için YSK’ya başvurmaya hazırlanıyor.AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz  bugün düzenlediği basın toplantısında bu konuda şunları söyledi:

"Yasamız kapsamı belirlemiş. Sadece bu seçimde değil partiler bütün bu yolları çok rahat bir şekilde kullanmış. Seçimler yargı gözetiminde yapılıyor, seçimden sonraki bu işlemler yargı gözetiminde yapılıyor. Bir takım düzeltmeler yapıyoruz diyoruz, bunlar bizim düzeltmelerimiz değil. Biz belgelendirip ilçe seçim kurullarına bildiriyoruz, onların nezdinde bu düzeltmeler yapılıyor.

Maddi hata düzeltimler yoluna gittik. Seçimin ardından buraya gelir gelmez YSK bütün partilere uç veriyor demiştik. Biz bütün bunları karşılaştırmak suretiyle seçimin hemen ardından maddi hata düzeltimi yoluna gittik ama bu bitmiş değildir. Bu gayretimiz ve çalışmamız devam etmektedir.

Geçersiz oyların sayımı. Biz iki türlü talepte bulunduk ilçe seçim kurumlarından, bütün oyları sayın dedik. Çünkü şaibe var. Bazıları soruyor daha ilk günlerden başlayarak özellikle ben İstanbul seçimlerinde şaibe var demiştim. Tüm oylar sayılsın, geçersiz oylar sayılsın. Bu iki türlü talebimizin ilçe seçim kurumlarının bir kısmı kararına vardı. Kalan 33 ilçede sadece geçersiz oyların ayımı istikametinde bir karar verildi. Biz ilçe seçim kurulu kararına karşı tüm oylar sayılsın diye talebimiz için il seçim kurumlarına gittik. Oy torbası açıldığında bir takım maddi usulsüzlük ibareleri görürseniz tamamını sayın dedi.

Bugün ise kalan bütün ilçelere ilişkin yani 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye il seçim kurulu üzerinden YSK’ya müracaat etmiş olacağız. Biz bu işte bir gariplik var demiştik. Hem maddi hataları fark ettikçe hem de başka bulgulara ulaştıkça bunun böyle olacağını öngördük. 

Geçersiz oyların sayımından sadece geçersiz oyların sayımından ilçe seçim kurumları nezdinde AK Parti’ye yazılan oyların sayısı 4 bin 334’tür.

Aslında Türkiye’de şöyle seçimlerin sonuçlarına bakıldığında şöyle bir sonucu herkes ifade eder; saha çok büyük partinin daha çok birinci olanın aleyhine bir takım işlemler yapılır. Nasıl oluyor da İmamoğlu’ndan hiç gitmezken AK Parti’den çok fazla sayıda başkalarına gidiyor?

ŞAİBE İDDİALARI

Geçersiz oyların yüzde 70’i sayıldı, düzeltiyorum biraz evvel yanlış rakam vermişim, 28 bin 68 sandıktan 19 bin 505 sandık sayılmış geçersiz sandıklardan.

Bu İstanbul seçimleri en şaibeli seçimlerden birisidir belki de en şaibelisidir dedik. Daha önce birçok belge size gösterdik ama bugün bahsedeceklerim şu ana kadar hiç telaffuz etmediklerimiz. Arkada çok daha konuşacaklarımız var. Biz İstanbul seçimlerinde şaibe kokusu var derken rastgele söylemiyoruz.

Büyükçekmece Belediyesi’nde çalışan birisi, ilçe nüfus müdürlüğü nezdinde çalışmaya başlıyor 2017’de ondan sonra bir şeyler oluyor.

Bazen başkalarının yazdıklarına bazen henüz ruhsatı alınmamış yeni binalara ilçe içinden ve dışından hem de o seçmenlerin bir kısmının haberi olmadan, hele hele yenilerine yazdırdıklarının haberi olmadan usulsüz seçmen kayıtları yapılmış. İlçe nüfus müdürlüğünde çalışan bir kişi tutuklu şu anda. Belediye başkan yardımcılarının ifadeleri alındı. Belediye Başkanı da ifadeye çağırıldı ancak henüz gitmedi.
Sandık başında en yetkili kişiler tarafından yapılanlar var. Bunun adı şaibedir. Organize bir usulsüzlük var. Nereye elimizi atsak elimizde kalıyor. Araştırdıkça tablo vahimleşiyor."

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, güncel oy farkını 16 bin 442 olarak açıkladı.

Üye OlÜye Girişi