AKP, GREVIO'ya Feride Acar'ın yerine Aşkın Asan'ı aday gösterdi

 

Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi'nin denetim organı GREVIO'nun, 31 Mayıs'ta görev süresi sona erecek Prof.Dr. Feride Acar'ın başkanlığındaki yönetim kurulunun yerine 1-2 Nisan'da yenisi oluşturulacak. AKP Hükümeti, GREVİO'nun yeni yönetim kuruluna Türkiye'yi temsilen Feride Acar'ın yerine Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Aşkın Asan'ı "tek aday" olarak önerdi.

24.01.2019
Yazı Boyutu:  
Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)'nin imza koyan ülkelerce ne denli uygulanıp uygulanmadığını denetlemekle görevli organı olan uzmanlar grubu GREVIO'nun Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, yeni aday adaylığı  için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvurdu. Ancak  Aile Bakanlığı, kadın örgütlerinin yoğun desteğine rağmen, GREVİO  yönetiminde 2015 tarihin beri iki dönemi başkanlık olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan ODTÜ siyaset sosyoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Feride Acar'ın yerine, üç aday gösterme kuralına da uymayarak üniversite rektörlüğünden istifa edipte,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla annesi Tenzile Erdoğan'ın adını taşıyan Kız Anadolu Meslek lisesine Müdür olan Prof. Dr. Aşkın Asan'ı 'tek aday' olarak önerdi.  

"BİR KERE SİZDEN, BİR KERE BİZDEN"

AKP Hükümetleri döneminde bürokrat olarak çeşitli kadrolarda görev alan ve AKP kadın kolları Başkanlığı yapan Alev Dedegil ile birlikte yürüttüğü "kimyasal kastrasyon" çalışmalarında adı geçen Prof. Dr. Aşkın Asan'ın Türkiye'yi temsilen GREVİO yönetimine tek aday olarak önerilmesine tepki gösteren kadın örgütler temsilcilerine Aile Bakanlığından uzmanların "Ne yapalım, bir kere sizden bir kere bizden oldu" dedikleri öğrenildi.AŞKIN ASAN KİMDİR?

Aşkın Asan, 26 Kasım 1965’te Trabzon’da doğdu. Of Şehit Ahmet Türkkan Lisesini birincilikle bitirdi. 1989 tarihinde Riyad Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.  Yüksek lisansını, 1992’de ABD Texas Tech Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında; doktora eğitimini, 1998’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde tamamladı. 1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümüne yardımcı doçent olarak atandı. 

2002-2004 yılları arasında Dubai Ajman University of Science and Technology’de görevlendirildi. 2004’de Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doçent oldu. Sultan Qaboos Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Araştırma projeleri yürütücülüğü yaptı.
23. Dönem’de Ankara Milletvekili olarak Parlamentoda görev yaptı. TBMM’de Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanı, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu ve İKÖPAB Türk Grubu Üyesi oldu.

2011-2014 Yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevini yürüttü.

2014 yılında profesörlük unvanını aldı.  1 Kasım 2014 tarihinde Avrasya Üniversitesinde Genel Koordinatör olarak görev yaptı.
03. Mart.2015 tarihinde Avrasya Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akademisyenlere "Bazı profesörlerimiz çıksın; ‘Ben imam-hatip okullarında yöneticilik yapmaya varım.’ desin. İşte reform budur” çağrısı üzerine Aşkın Asan, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında açılışını yaptığı ve annesi merhume Tenzile Erdoğan’ın adı verilen Üsküdar’daki Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin okul müdürlüğüne getirildi. Aşkın Asan halen bu okulda müdür olarak görevine sürdürüyor.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Asan, evli ve Hilal, Alparslan ve Yasemin adında 3 çocuk annesidir.PROF. DR. FERİDE ACAR DÜNYANIN İLK 100'Ü İÇİNDE

Dünyanın en değerli 100 insan hakları savunucusu arasında yer alan ve kadının insan hakları alanındaki çalışmalarıyla öne çıkmış dünyanın 13 saygın akademisyeninden biri olan  Prof. Dr. Feride Acar'ı Türkiye'nin tekrar aday göstermesi için  200'e yakın kadın örgütü, toplu imza ile Aile Bakanlığı'na başvurmuştu.

GREVIO'nun kuruluşundan beri başkanlığını yürüten Prof.Dr. Feride Acar da aday adaylık başvurusuyla ilgili  KAZETE'ye şunları söylemişti:

"Ben GREVIO'ya aday adayı oldum ve bunu da bakanlığa da bildirdim. Bundan sonra ki süreçte umarım en doğru aday seçilecektir. Ben de bu göreve devam etme süreci bulursam çok memnun olurum. Çünkü ben GREVIO'nun kurulduğundan beri başkanıyım. Seçildiğim takdirde başkanlığımın devam edeceğini kuvvetle tahmin ediyorum. GREVIO Başkanlığı çok görünür bir konu. İstanbul Sözleşmesi Avrupa'da  ve Dünyada gayet ön planda olan bir sözleşme. Başkan olarak da pek çok yerde bu sözleşmeyi temsil etmek, anlatmak  görevi de bana düşüyor. Tabii adı İstanbul Sözleşmesi, başkanı da bir Türk olduğu zaman Türkiye açısından da olumlu bir görüntü yaratıyor. Yani eğer fırsat verilirse ben yeniden devam etmek istiyorum."

GREVİO SEÇİM PROSÖDÜRÜ NASIL İŞLEYECEK

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldığı için " İstanbul Sözleşmesi" olarak tanımlanıyor. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren sözleşmeye Türkiye, çekince koymadan taraf olmuştu. Feride Acar, 2015 yılından itibaren, İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı olan Uzmanlar Grubu’ Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) GREVİO'nun başkanlığını yürütüyor. Prof.Dr. Feride Acar,  12 Ekim 2017 Perşembe günü yapılan seçimler sonunda oy birliği ile bu göreve ikinci  kez seçilmişti. 

YENİ SEÇİM PROSEDÜRÜ AÇILDI

Halen Türkiye'yi temsil eden ve iki dönemdir başkanı olan Prof.Dr. Feride Acar'ın da aralarında bulunduğu GREVIO'nun ilk on üyesinin görev süresi 31 Mayıs 2019'da sona eriyor.

GREVIO'nun yeni dönem üyelerinin seçimi için taraf devletler 1 Şubat 2019 tarihine kadar 3'er aday göstermeye davet edildi.

Avrupa Konseyi Taraflar Komitesi'nin 1-2  Nisan tarihlerinde yapılacak 6. toplantısında GREVIO'nun 10 üyesinin seçimi gerçekleştirilecek.

(KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi