AKP İstanbul sonuçlarını değiştirmek için savaşım başlattı

 

AKP adayı Binali Yıldırım, 'İstanbul için sayım devam ediyor. 14 sandık daha sayılacak' derken AKP İstanbul İl Başkanı da "sonucu etkileyecek usulsüzlüklerin mevcut olduğunu" iddia etti.

01.04.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını resmi olmayan kesin sonuçlara göre 27 binin üzerinde oy farkıyla CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasını içine sindiremeyen AKP, sonucu değiştirmek  ve 1994'den beri elinde tuttuğu İstanbul'u kaybetmemek için harekete geçti. 

Bu bağlamda Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, iptal edilen oylara yapacakları itirazın seçim sonucunu değiştirebileceğini söylerken AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da sonucu etkileyecek usulsüzlüklerin mevcut olduğunu iddia etti.

Binali Yıldırım, partisinin il binasında düzenlediği toplantıda "İstanbul için henüz sayım devam ediyor. 14 sandık daha sayılacak. 25 bin civarında rakip aday Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor. 319 bin 500 iptal oy var, aradaki fark 25 bin" dedi.

Yıldırım açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

'319 BİN 500 İPTAL OY VAR, ARADAKİ FARK 25 BİN'

"Gayri resmi olmayan sonuçlar açıklandı. İstanbul için henüz sayım devam ediyor. 14 sandık daha sayılacak. 25 bin civarında rakip aday Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor. Önemli bir ayrıntıyı paylaşmam gerekiyor. 319 bin 500 iptal oy var, aradaki fark 25 bin. Bu önemli bir detay.

'BAZI USULSÜZLÜKLER VAR'

Bunun dışında yapılan bazı usulsüzlükler, hatalı girişler var. Bunları da partili teşkilatındaki arkadaşlarım tespitlerini yaptılar. Bu süreçle ilgili il bakanım örnekleriyle detaylı bir şekilde yaşananları değerlendirecek. Şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan olacak. Biz tebrik etmesini biliriz ancak sürecin devam ettiğini söylemekte fayda var.

'İPTAL EDİLEN OYLAR, ARADAKİ FARKIN 10,5 KATI'

2014’te iptal olan 440 bin aradaki fark 660 bin idi. İptal oyların tamamı kazanan adaya yazsanız bile yetmiyordu. Buradaki fark ise sonucu değiştirebilir. 31 bin 136 sandık var. Her sandıkta bir tane oy yanlış yazılmışsa olsa bu 31 bin 136 eder ki bu da aradaki farktan daha fazla.  İptal edilen oylar, aradaki farkın 10,5 katı sonucu değiştirebilir. Biz AK Parti olarak bugüne kadar 15’inci seçimimiz. Her defasında da partimizin tecrübeli kadroları sandık başlarında tutanakları alırlar, bu veriler teşkilatımıza gelir.

'GELİŞMELER BİZİM İÇİN DE YENİ BİR DURUM'

Biz YSK’dan önce resmi olmayan sonuçları belirleriz. Dün 11.25 itibariyle elimize gelen sonuçlarda da böyle bir durum gördük ve çıkıp seçim sonucunu açıkladı. Ondan bu yana yaşana gelişmeler bizim için de yeni bir durumdur. İstanbul halkına teşekkür ederim. Kazanan kim olursa olsun çok güzel bir seçim kampanyası geçirdik. Teşkilatımız Cumhur İttifakı olarak mahalle temsilcilerine varıncaya kadar canla başka çalıştık ve bu süreci tamamladık. 

'İSTANBULLULARIN TAKDİRİ BAŞIMIZIN GÖZÜMÜZÜN ÜSTÜNDEDİR'

Oyu veren İstanbulluların takdiri başımızın gözümüzün üstündedir. İki adayın aldığı oyun bu kadar yakın olması çok beklenen bir şey değildir. Ama bu süreçte partimiz eldeki bilgi ve belgelerle hukuki süreci devam ettirecek. Bundan sonra da konumum ne olursa olsun aynı şekilde ülkeme, milletime hizmet etmeye devam edeceğim."

AKP İLBAŞKANINDAN DİKKAT ÇEKİCİ SÖZLER

Binali  Yıldırımın açıklamasından  bir saat sonra da AK Parti İstanbul Başkanı bir açıklama yaparak "15 seçim tecrübemiz var, ilk defa bizim sistemimizde böyle bir farkla karşı karşıyayız" dedi.


AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, seçim sonuçlarına ilişkin a,şunları söyledi:

"Biz her seçimde kendi verilerimize dayanarak sonucu ilan ettik. Bugüne kadar resmi sonuçlarla örtüştüğünü gördük. 15 seçim tecrübemiz ilk defa bizim sistemimizde böyle bir farkla karşı karşıyayız. Vatandaşımızın iradesinin bir oy dahi olsa sandık sonucuna eksiksiz yansıması. 

İlk oy tasnifi esnasında bu sandık cetvelinde 131 oy alıyor. Tüm işlemler bittikten sonra hazırlanan bir tutanakta Binali Yıldırım'ın aldığı ot İmamoğlu'na yazılmış görünüyor. Binali Yıldırım'a yazılmış tek oy var. Başka bir tutanakta 201 oy almış görünüyor. Sandık sonuç tutanağında yine Ekrem İmamoğlu'na yazılıyor. Burada Binali Yıldırım'ın oyu burada da 1.

İstanbul'da sonucu etkileyecek şekilde bu usulsüzlüklerden elimizde fazlasıyla mevcut."
Üye OlÜye Girişi