AKP İzmir Adayı Zeybekci:  Yaşam tarzı tartışması gericiliktir, yobazlıktır

 

Denizli'de Belediye Başkanlığı döneminde içkili mekanları bir alana toplamakla dikkati çeken Cumhur İttifakının AKP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci "yaşam tarzı" konusunda konuştu.

08.02.2019
Yazı Boyutu:  
CHP’nin kalesi İzmir’de Tunç Soyer’in rakibi AKP’de uzun yıllar ekonomi bakanlığı yapmış Nihat Zeybekci. Zeybekci, adaylığı açıklandıktan sonra İzmir’le olan ilişkisini “Ferhat ile Şirin” göndermesi üzerinden yaptı. Bu gönderme ne anlama geliyordu, 'yaşam tarzı' tarzı tartışmaları konusunda ne düşünüyordu; laik, Atatürkçü seçmene mesajı neydi ve “HDP eşittir PKK” açıklaması hakkında ne düşünüyordu? Merak edilen soruları T24’ten Şirin Payzın, Nihat Zeybekçi’ye sordu. 

Zeybekci’ye göre “yaşam tarzı” tartışmasını hâlâ yapıyor olmak İzmir’e hem haksızlık hem de gericilik ve yobazlık...

“Atatürk bağımsızlığın sembolüdür”

Laik ve Atatürkçü seçmene de mesaj veren Zeybekci “Atatürk yüzde 25’lik bir partinin insafına mı kaldı, Atatürk anti-emperyalist duruşuyla bağımsızlığın sembolüdür, 82 milyonun kahramanıdır ama herkesin sevme şekli başkadır” dedi.

“Şarap, içki üretimini koruyarak geldik”

Şirin Payzın’ın “AK Parti’ye yönelik genel bir önyargı var, şarap üretimine teşvik vermeyi düşünür müsünüz?” sorusuna da “alkollü içki üretimini destekleyerek geldik, hükümet olarak yerli içki üretimimizi, diğer ülkelerden ithal edilen ürünlerin üzerine koyduğumuz vergilerle koruyarak geldik” sözleriyle yanıtladı.

Zeybekci, Kürt seçmenin de belirleyici olduğu İzmir’de “Kürt seçmene ne mesajınız var” sorusuna, “Kürt vatandaşlarımızı bir kimlikle tanımlamak ayrıştırmaktır” sözleriyle karşılık verdi.

AKP'nin İzmir adayı, Payzın’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “HDP eşittir PKK” açıklamasının Kürt seçmen nezdinde sıkıntı yaratıp yaratmadığı sorusuna, “HDP demokratik, seçimlere giren legal bir partidir. Ama terörü bir kez lanetlemeleri gerekir” diye yanıtladı.

10 numara İzmir projelerini açıkladı

Öteyandan, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, "10 numara İzmir" adını verdiği seçim projelerini açıkladı.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve partililerin katılımıyla dün Balçova ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda İzmir projelerini kamuoyuyla paylaştı. 

Nihat Zeybekci, konuşmasında, İzmir'e gönüller yapmaya geldiklerini ifade etti.

İzmir'e çok şey katacağına inandıkları projelerini 10 ana başlık altında hazırladıklarına dikkati çeken Zeybekci, "10 numara İzmir hikayesini hep birlikte yazacağız. Ferhat, dağları dele dele İzmir'e geldi. Tarih, İzmir'e Smyrna yani en güzel ismi vermiş. Şu an zavallı Şirin'in hali pek iyi değil. Meselelerine baktığımızda durumu iyi değil." dedi.

Çanakkale-İstanbul ve Ankara-Antalya otoyolları ile şehre ulaşımın kolaylaşacağını hatırlatan Zeybekci, İzmir'in kuzey ve doğu hattı arasında bağlantılar ve tüneller bittiğinde 40 kilometrelik ikinci çevre yolu ile kent trafiğinin nefes alacağını söyledi.

Gaziemir batı ve doğu çevre yolu projesi, battı çıktılar köprülü kavşaklar ile kent trafiğini rahatlatacaklarını belirten Zeybekci, "Şehrin 28 noktasını tespit ettik. Battı çıktıları köprülü kavşak çalışmalarını ilk 2 yıl içinde yapacağız." diye konuştu.

İZKARAY Projesi

Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi'nin (İZKARAY) ile kara, deniz ve raylı sistemi bütünleştireceklerini anlatan Zeybekci, proje ile Çiğli ve Balçova arasındaki yolculuğun 5 dakikaya ineceğini ifade etti.

Zeybekci, raylı sistem ağına yeni ulaşım hatları ekleneceğini vurgulayarak, "Buca-Fuar-Havaalanı, Göztepe-Gaziemir, Otogar-DEÜ, Otogar-Şehir Hastanesi-Katip Çelebi Üniversitesi, Narlıdere-Urla-İYTE, Otogar- Bayraklı arasında yeni metro hatları oluşturulurken, Halkapınar-Otogar arasında 2 olarak planlanan tünel sayısı 4'e çıkarılacak." dedi.

Dünyaya açılma hedefi

Nihat Zeybekci, Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi ile İzmir'in Akdeniz havzasının en önemli lojistik merkezi olacağının altını çizerek, "Alsancak Limanı'nın şehir dışına taşınması konusuda yapılacak istişareler sonrası Çandarlı Kuzey Ege Limanı dünya yük taşımacılığı arasında önemli bir merkez haline getirilecek." ifadesini kullandı.

Alsancak Limanı'nın şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirileceğini vurgulayan Zeybekci, liman sahasında oluşturulacak yaşam merkeziyle bölge turizmine özellikle yabancı turistler sayesinde büyük katkı sağlanacağını aktardı. 

İzmir'e özgü markalar

ESBAŞ gibi serbest bölgelerin sayısını artıracaklarını, organize sanayi bölgelerinin kurulamama sorununu da çözeceklerini, İzmir'i dünya pazarına çıkaracaklarını anlatan Zeybekci, "Biz İzmir'i pazarlamak deyince biri çıkıp 'İzmir'i satıyorlar' dedi. Bizim aklımızdan öyle bir şey geçmedi ki senin aklından çıkmadıysa bilemem." diye konuştu.

En önemli çalışmalarından birinin "Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi" olduğunu söyleyen Zeybekci, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Gıda Ürünleri AŞ'yi kurarak İzmir'e özgü markalar yaratacaklarını dile getirdi. 

Suya indirim sözü

Suya büyük önem verdiklerine ve tasarrufu teşvik ettiklerine dikkati çeken Zeybekci, "Suda indirim yapacağız, 10-20 ton arasında su kullanımına yüzde 50 suda indirim uygulayacağız." diye konuştu.

Kentteki yapı yoğunluğunu "1 santimetrekare" dahi artırmayacaklarını söyleyen Zeybekci, yeşil alan miktarını ise 10 katına çıkaracaklarının sözünü verdi. 

Diğer projeler

İzmir'de kent enstitüleri kuracaklarını, kadın eğitim, istihdam ve iş merkezleri kuracakları bilgisini veren Zeybekci, Atatürk Olimpiyat Stadı ve Yerleşkesini spor hayatına kazandıracaklarını, yanında da Türkiye'nin ilk veledromunu yapacaklarını belirtti.

Zeybekci, Çeşme'nin sağlık, spor, kültür ve turizm merkezi olacağını kaydederek, İzmir'in tüm bölgelerindeki 4 ve 5 yıldızlı otel sayısını da iki katına çıkaracaklarını vurguladı.

İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi yapacaklarını dile getiren Zeybekci, engellilere yönelik hizmetlerin geliştirileceğini, ayrıca otopark sorununu da çözeceklerini, otoparkların ilk 15 dakika ücretsiz olacağını belirtti.

"İzmir'in hayat kalitesi problemi vardır"

Zeybekci, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Oyunuzu İzmir'e verin, İzmir'in buna ihtiyacı var. Bir yerel seçim geliyor, tercihte bulunurken doğru tartışalım. Bazı beceriksizliklerin ideolojik kılıfla örtülmesine müsaade etmeyin. İzmir'i İzmirliler kurtaracak, bize düşen hizmetkar olmak. İzmir'in hayat tarzı problemi yoktur. İzmir'in hayat kalitesi problemi vardır. Hayat tarzı problemi getiren varsa İzmir'e saygısızlık, hakaret, haksızlıktır. 21. yüzyılın Türkiyesinde hala bunları tartışıyor olmak ilkellik, gericiliktir ve yobazlıktır."

Zeybekci'nin projeleri

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci'nin, "10 numara İzmir" adlı programında, "Her Yol İzmir'e Çıkar", "Dünyaya Açılmak İzmir'den Başlar", "İzmir'de Çalışan Kazanır", "Mavi'nin Yeşille Buluştuğu Yer İzmir'dir", "İzmir Tarihine Sahip Çıkar", "Sahne Işıkları İzmir'de Hiç Sönmez", "İzmir'de Yaşamak Şehirli Olmaktır", "Şampiyonlar İzmir'den Çıkar", "Milano Değil Barselona Değil İzmir" ve "Hayat İzmir'de Güzel" başlıkları yer alıyor. 


Üye OlÜye Girişi