AKP kurucusundan Erdoğan'a  'Barış' mektubu

 

HDP Milletvekili Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 4 sayfalık mektup gönderdi

16.08.2015
Yazı Boyutu:  

Ak Parti kurucuları arasında yer alan ve bir dönem partinin genel başkan yardımcılığını üstlenen HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, çözüm sürecini tekrar başlatmasını istedi. 

Dört sayfalık mektup “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektup” başlığı ile yayımlandı. Fırat, mektubunda şunları kaydetti:6 YIL BOYUNCA YAKIN ÇALIŞTIK: Bu açık mektubu, altı yıl boyunca çok yakın calışmamız nedeniyle birbirimizin siyasi ve felsefi görüşlerini yakından bilme imkanımız olması yanında, herbirimizin gelişmeleri değerlendirme esnasında nasıl bir sosyo-psikolojik yaklaşımla tahmin ve tahlil yaptığımızı bilme imkanıma güvenerek kaleme aldım.

YABANCI AKTÖRLER: Özellikle son aylarda en büyük oyunun bir kez daha sahneye konduğunu görmemek mümkün değil. Bu kez oynanan oyunda iç aktörlerin yanında, Ortadoğu’da yaşanan kaotik ortam nedeniyle yabancı aktörlerin de yer aldığı ve bu nedenle ortaya konan son oyunun bundan öncekilerle kıyaslanmayacak derecede büyük, ciddi ve çok tehlikeli olduğu kanaatindeyim.
20 Temmuz’da Suruç’daki katliam ve hemen iki gün sonrasında Ceylanpınar’da iki polisin yataklarında uyurken katledilmeleri ise bir anlamda oyunun ‘başarıyla’ devamını sağlamıştır. Kamuoyunda oluşan ve benim de gözlemlediğim genel kanaat, her iki olayın da ne IŞİD ne de PKK amaçlarına uygun düşmeyen, o örgütlerin menfaatlerine pratikte hizmet etmeyen iki karanlık olay olduğu yönündedir.

KAOSA SÜRÜKLEYENLER AMACINA ULAŞTI: Lakin bu iki kanlı olay sonucunda, bugün gelinen çatışmalı ortamın da bize doğruladığı üzere, Türkiye’yi kaosa sürüklemek isteyen odakların amaçlarına ulaştığı görülmektedir. Bu saldırılar karşısında ülkenin Cumhurbaşkanı olarak aldığınız tutum ise kucaklayıcı olmaktan çok siyasi rekabeti andıran bir yaklaşım içermiştir. 

SİYASİ RAKİP GÖRMENİZ YANLIŞ: Sayın Cumhurbaşkanım; Şu anda mensubu olduğum ve siyasi mücadelemi bünyesinde sürdürdüğüm Halkların Demokratik Partisi’ni ve Eş başkanlarını siyasi rakip olarak görmenizin, bu saatten sonra ülke çıkarları ile bağdaşmadığı kanaatini taşıyorum. Partimizin öncelikle ülkede kalıcı barışın sağlanması adına önemli bir siyasi parti ve altı milyonu geçen oy sayısı ile de önemli bir temsiliyet olduğununu göz ardı etmemeniz gerektiğini düşünüyorum.

İRA-SINN FEİN BENZERLİĞİ: HDP hiçbir silahlı yapının siyasi uzantısı ve kolu değildir. IRA-Sınn Fein ilişkisine benzer bir ilişkinin HDP-PKK arasında da olduğunu düşünmek yanlıştır, yanıltıcıdır. Bu durum HDP’yi savunma adına ortaya koyduğum bir tespitten çok bir realiteyi ifade etmektedir. Zira partimiz; “PKK’ye silah bıraktırabilecek olan parti biziz” de demiştir. Ancak bunun altı boş çağrılarla olamayacağını da ifade etmiştir. HDP’yi dar alana sıkıştırma, hiçleştirme ve tasfiye etme yaklaşımları bu kritik Ortadoğu denkleminde akıllıca bir durum olmayacaktır. 
 
‘BARIŞ SÜRECİNİN EN ÖNEMLİ MİMARI SİZSİNİZ’ : Galibi kesinlikle olmayan bu gidişe, içinde bulunduğumuz savaş konseptine dur demek ve yeniden çözüm sürecini başlatmanın tarihi bir zorunluluk ve sorumluluk olduğu fikrini taşıyorum. Dolmabahçe Mutabakatı’nda kalınan yerden müzakereleri devam ettirmek için görüşmeleri sürdüren heyetlere gereken desteği vermek durumunda olduğunuz kanaatindeyim. Unutmayınız ki; Siz barış adına yürütülen sürecin en önemli mimarlarından birisiniz ve başlamasında yadsınamayacak emeğiniz olan bu büyük eseri bir diğer deyişle barışı tamamlamak zorunda olduğunuz kanaatindeyim. İnanıyorum ki siz, daha evvel de soyunduğunuz ve tercih ettiğiniz üzere bundan sonra da zor olana soyunacak ve zor olanı başarmak isteyeceksinizdir. Tarihe; en zor dönemde barış yapmayı başaran şahsiyetlerden biri olarak geçmeniz dileğiyle... (Namık Durukan/ Milliyet)

 


Üye OlÜye Girişi