AKP li kadınlardan Erdoğan a yol haritası

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nünden önce düzenlenecek çalıştayda, kadın istihdamı, eşitlik, şiddet ve eğitim konularındaki ortak görüşler, rapor olarak Başbakan a sunulacak

02.01.2010
Yazı Boyutu:  

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Gaziantep Milletvekili 2_poli_akp_calistayi_fatma_sahin.jpgFatma Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde istihdam, eşitlik, şiddet ve eğitim başlıklarının ele alındığı bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Şahin, Gaziantep te yaptığı açıklamada, kadın ortak paydası içinde siyasetçilerin de, gazetecilerin de çok ciddi zorluklar yaşadıklarını, bu anlamda da kadın siyasetçi ve gazetecilerin ortak sorunlarının bulunduğunu dile getirerek, sorunun çözümü için bir araya gelmek gerektiğine inandığını ifade etti.

Fatma Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi bir çalıştay hazırladıklarını ifade ederek, İstihdam, eşitlik, şiddet ve eğitim ana başlıklarının olduğu bir çalıştay hazırlıyoruz. Şiddetle ilgili sorunu çözen ülkelerin modellerini güncelleyeceğiz. Ne yapmamız gerektiğini çıkartıp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan a rapor olarak sunacağız. Çünkü Haydi Kızlar Okula Kampanyası nı 2002 de söyledik, şimdi yeni bir şeyler söylememiz lazım. Bu çalıştayın sonunda bir eylem planı oluşturacağız ve hangi bakanlığa nasıl bir organizasyon düşüyor bunun çalışmasını yapacağız dedi.

ÇABUK KÜSÜYORUZ VE ÇOK KIRILGANIZ
Kurtuluş Savaşıyla birlikte kadının her alanın içinde olduğunu, ancak hep işin mutfağında görev yaptığını anlatan Şahin, Ben Atatürk ün liderliğini bu manada çok önemsiyorum. O kadar güzel bir modeli Meclis e taşımış ki ve dünyada bunlar konuşulmadan yapılmış. Daha dünya bu noktaya gelmeden yapılmış dedi.

Şahin, İspanya da 1983 de kadının, eşinden izin almadan çalışamadığını ve şu an İspanya da gelinen noktada kadının çalışma hayatında yüzde 40 ları yakaladığını ifade ederek, şunları söyledi:

Bizim kadının siyasette temsil edilmesiyle ilgili geldiğimiz nokta ilk kez AK Partiyle beraber yüzde 4,5 dan yüzde 9 oldu. Ama, bir cinsin bir yerde temsil edilmesi için en az yüzde 30 olması lazım. Neden bunu başaramamışız, parlamentoyu besleyen damarları çözememişiz? Kadın sivil toplum örgütleri güçlü bir şekilde kendini var etmeye çalışmış, çok tarafsız ve bağımsız olamamış. Biraz ideolojik kalmış, yani kadın sorunlarını kendinin sorunları gibi algılamamış. Kadın meselesinde partiler üstü düşünebilmek gerekir. Bunu daha başaramadık. Yani parlamentoda başaramadık, parlamentoda kadın milletvekilleriyle bir araya geldiğimiz zaman 5 dakika sonra çatışmaya başlıyoruz.

Ortak alan geliştirme kültürümüz yok. Çok bireyseliz, takım ruhu oynayamıyoruz, çabuk küsüyoruz ve çok kırılganız. Ama erkeklere bakıyorsunuz, aynen bir takım ruhuyla hareket ediyorlar. Beraber bu sorunu aşmanın farkına varacağız. Gelişen dünya düzeninde kadınsız olamayacağını erkeklerin anlamaları, bizim de bunu anlatmamız gerekiyor. Hem kariyer yapıp, hem bebek yapabilmeyi başarmamız lazım. Bizim kendini çok iyi yetiştirmiş kadınlarımız var. Örgütlü harekatı ben destekliyorum ancak, talep az geliyor.


Üye OlÜye Girişi