AKP ve MHP tutanakları imzalamadı, Maltepe’de sayım durdu

 

AKP ve MHP'nin ek istasyonlardaki sayım tutanaklarına imza atmaması nedeniyle sayımların durdurulduğu açıklandı.

14.04.2019
Yazı Boyutu:  
Sayımların devam ettiği Maltepe'de 1089 sandığın 913'ü sayıldı. Geride sayılacak olan 176 sandık kaldı. Son sayımla birlikte Ekrem İmamoğlu 13.907 oy ile önde. 

Maltepe'den son durumu aktaran Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, sayımın durduğunu duyurdu.

CHP'li Yarkadaş'ın paylaşımları şu şekilde:

— Maltepe'deki SAYIM DURDU. Çünkü; YSK'nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP'li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor. Oysa ki; YSK'ya göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzası yeterli. Maltepe Seçim Kurulu şu an toplantıda.

— AKP-MHP, Maltepe'deki sandıkların tümünü saydırarak değişik bir sonuç almayı planlıyordu. Sonuçlar istedikleri gibi çıkmayınca bu kez de sayım bitmesin diye hakimlerin tutanaklarına imza atmıyorlar. Memurlar da kendilerini baskı altında hissediyor. İktidar halka meydan okuyor.

— AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu'nun oluşturduğu son 10 sayım istasyonunun saydığı 300 sandığın yeniden sayılmasını istiyor. Bunun anlamı 800 sandığı geçen sayım işleminin yeniden 500'lere dönmesi… Oysa ki; engelleme olmasa sayım bu gece bitecek, yarın mazbata verilecekti.

EKREMOĞLU-YILDIRIM ARASINDAKİ FARK: 13.907

Barış Yarkadaş Twitter hesabından İstanbul'da Ekem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkını açıklamıştı. Son durumu paylaşan Yarkadaş, "Maltepe'de an itibariyle 1089 sandığın 913'ü sayıldı. Geride sayılacak olan 176 sandık kaldı. Şu an son sayımla birlikte Ekrem İmamoğlu 13.907 oy ile bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Biz de Maltepe'de sandık ve oy nöbetindeyiz" ifadelerini açıkladı.
Kazete_KadınGazetesiTweet metni
 

Geçtiğimiz gün MHP'lilerin bozkurt işareti yaparak sloganlarla sayımın sürdüğü Türkan Saylan Kültür Merkezi'ne saldırmalarının ardından ara verilen sayımlar bu sabah yeniden başlamıştı.

Sayım sonuçlarının sona ermesine yakın Maltepe'den bir kez daha 'Sayım durduruldu' haberleri geldi. 

Sayımın yeniden durudurulmasının gerekçesi ise AKP ve MHP'nin ek istasyonlardaki sayım tutanaklarına imza atmaması gösterildi.
Sayımlarının durdurulduğunu sosyal medyadan duyuran Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, “Tüm yetkililere bildiriyorum. Maltepe’de sayım durduruldu. Sebebi ise; daha önce YSK kimseyi beklemeden kurul ile birlikte sayıma devam et demesine rağmen AKP ve MHP ek istasyonlardaki sayım tutanaklarına imza atmıyor. YSK Hakiminin, 'siz dahil tutanaklarda 4 kişinin imzası yeterli' demesine rağmen, kurul üyesi memurlar imza atmıyorlar. CHP, Saadet ve Kurul Hakimi imzalıyor ancak memurlar AKP ve MHP li üyeler tutanakları imzalamıyor. Sayım şu anda durduruldu. İlçe Seçim Kurulu toplantıya girdi..Memurlar ,MHP ve AKP baskı altında! Bugüne kadar ek istasyonlarda yapılan sayımların iptalini istiyor AKP ve MHP” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal paylaştığı mesajda, Maltepe'deki sayımlarda YSK'nın yazılı talimatına rağmen tutanaklara imza atmayan memurları Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet edeceğini duyurdu:

''Ak Parti ve MHP’ler birlikte tutanakları imzalamayan Memurlar hakkında YSK son Kararı..Sayıma devam yönünde...O Memurlar parti militanı gibi davrandıkları İçin cumhuriyet savcısına şikayet edeceğim... Seçim sonuçlarını geciktirmek,manipülasyon yapmak ve kamu düzenini bozma suçunu işliyorlar.'' (artıgerçek)

Üye OlÜye Girişi