AKP'de Ayşenur'ların AYM'ye imam nikahı isyanı!

 

Ayşenur İslam ve Ayşenur Bahçekapılı AYM'nin imam nikahına öncelik kararını eleştirdi

30.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Anayasa Mahkemesi'nin 1996 yılında reddettiği imam nikahını resmi nikahın önüne koyan düzenlemeyi AKP iktidarının 13. yılında kabul etmesi, AKP'nin kabinedeki tek kadın bakanı Ayşenur İslam'ı ve  AK Partili TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'yı rahatsız etti.
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Ayşenur İslam, AYM'nin gereekçeli kararını açıklamasının ardından, çocukların imam nikâhıyla evlendirilmelerine karşı hemen çalışma başlatacaklarını  söylemesi karardan duyduğu rahatsızlığın ifadesi olarak yorumlanırken, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, kararın kadınları ve çocukları mağdur edeceğini belirtti. 
 
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AYM kararının resmi nikâhın gerekliliğini ortadan kaldırmayacağını söyledi. İslam, NTV’de şöyle konuştu: “Nikâh akdi dediğiniz şey bir sözleşmedir ve mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Çocukların gayriresmi evlendirilmesini provoke edecek veya bununla ilgili yasal düzenlemeleri ortadan kaldıracak bir uygulama hoş görülmez bakanlığımız açısından. Bu karar alındığına göre, bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların bir nikâh töreni ile gayriresmi evlendirilmelerini engellemek üzere yeni bir çalışma yapmamız gerekecek. Bu kararın bu tür evliliklere kapı açacak bir cesaretlendirmeye yol açmaması gerekiyor. Hemen oturup bunu çalışmamız gerekecek bizim.”
 
 
CİDDİ MAĞDURİYET NEDENİ
 
 AK Partili TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu kararın doğuracağı sonuçlar açısından şüphe duyarım. Miras hakkından çocuğun neshebi gibi konularda ciddi sorunlar yaşanacak. Çünkü sistem resmi nikâh üzerine kurulu. Kadınlar açısından da ciddi mağduriyetler yaratır. İki eşli evlilikleri arttırır. Medeni Kanun’da düzenlenen her türlü aile hukuku ve haklarla ilgili sıkıntılar çıkacaktır. Yasaların bu karara göre düzenlenmesini de doğru bulmam" ifadesine yer verdi.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi