AKP'de tehlikeli hamle: Silahlanıyorlar

 

AKtroller "AkSilalanma" adı altında kampanya başlatırken, parti yöneticilerinin ise silahlandırılacağı açıklandı. AKP'de silahlanma çağrılarını CHP Meclis'e taşıdı.

24.10.2016
Yazı Boyutu:  
AKP’nin Afyon’da yaptığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, parti yöneticilerini silahlandıracaklarını açıkladı.

Soylu yaptığı konuşmada kayyum atanan bölgelerdeki parti yöneticileri için  “Her parti yetkilisine silah ruhsatı vereceğiz. Güvenlik görevlisi, koruma da vereceğiz. Hatta korumayı koruculardan da verebiliriz. Uzun menzilli silahlarla korunmalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

AKP'NİN SİLAHLANMA ÇAĞRISI MECLİS'TE


CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "AkSilahlanma" başlığı altında yapılan bireysel silahlanma provokasyonunu Meclis gündemine taşıdı. 

Aktroller tarafından sosyal medya üzerinden #AkSilahlanma hashtagiyle başlatılan kampanya üzerine CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e bir soru önergesi verdi.

Melih Gökçek, Abdurrahman Dilipak gibi isimlerin de destek verdiği 'bireysel silahlanma' provokasyonu sonrası CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım’a, “AkSilahlanma” başlığı altında yapılan bireysel silahlanma çağrılarının AKP ve Hükümetle doğrudan veya dolaylı bir ilgisi bulunmakta mıdır?" diye sordu.

CHP’li Tanrıkulu soru önergesinde şöyle dedi:

"Son günlerde sosyal medya hesapları üzerinden “AkSilahlanma” başlığı altında bireysel silahlanma çağrısı yapılmaktadır. Cumhurbaşkanının Başdanışmanı, darbe girişiminden hemen sonra, darbelere karşı vatandaşın meşru müdafaa hakkını savunması için ruhsatlı silah alınmasının önünün açılacağı yönünde açıklama yapmış, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı da “15 Temmuz darbe girişiminden sonra bunu gizlemenin bir alemi yok, muazzam bir silahlanma oldu. Pompalı tüfeği alan evine atıyor” açıklaması yapmıştır. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan silahlanma çağrıları giderek tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.
Bu bağlamda,

1. “AkSilahlanma” başlığı altında yapılan bireysel silahlanma çağrılarının AKP ve Hükümetle doğrudan veya dolaylı bir ilgisi bulunmakta mıdır?
2. Vatandaşı silahlanmaya çağıran grupların iç savaş çığırtkanlığı yaptığı tespitinden hareketle araştırması, soruşturması yapılmakta mıdır? Yapıldıysa, güncel akıbeti nedir?
3. Bireysel silahlanma çağrıları tek bir merkezden mi yürütülmektedir?
4. 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana kaç vatandaş ferdi silah edinmiş, kaç kişiye silah ruhsatı verilmiştir?
5. Türkiye genelinde illere göre kaç vatandaşın bireysel silah ruhsatı bulunmaktadır? 
6. 1 Ocak 2016 tarihi ile 1 Ekim 2016 tarihleri arasında kaç ruhsatlı silahla öldürme veya yaralama gerçekleşmiştir?
7. Hükümetin silah ruhsatı edinmeyi kolaylaştıracak herhangi bir düzenleme çalışması bulunmakta mıdır?"

Bireysel silahlanma provokasyonları üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Şeref Malkoç, "darbelere karşı vatandaşın meşru müdafaa hakkını savunması için" ruhsatlı silah alınmasının önünün açılacağını söylemişti.

TRT Haber canlı yayınına katılan Malkoç, "Şimdi vatandaşın ruhsatlı silah almasında önüne engel çıkartılıyor. Bu, sayın İçişleri Bakanımız bununla ilgili yasal düzenleme talep edecek, milletimizin ruhsatlı silah almasının önü açılacak.

Türkiye'de olay oluyor, birbirini vurmalar. Bakın çoğu ruhsatsız silahlarla oluyor. Ama darbeye teşebbüs edenlere karşı milletin meşru müdafaa hakkını savunması için ruhsatlı silah verilmesinin önünün açılması lazım. Cinayetler şunlar bunlar ruhsatlı silah almıyor. Milletin meşru müdafaa hakkı için mutlaka ruhsatlı silah alınmasının önünün açılması lazım" şeklinde konuşmuştu.

(İLERİHABER)

Üye OlÜye Girişi