AKP'den CHP'yi 'siyah çelenk'  bırakma gerginliği

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözleri İzmir ve Batman'da çelenk gerginliği yaşandı

07.04.2016
Yazı Boyutu:  
AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik söylediği sözler üzerine CHP İzmir İl Başkanlığı binasına siyah çelenk bırakma eylemi düzenledi. 

Binanın karşısında toplanan AK Parti’li kadınlar, “Kılıçdaroğlu kendine gel”, “Bakan oldu zoruna mı gitti?”, “Edep yahu”, “Türkiye’den özür dile” yazılı dövizler taşırken, “Kemal şaşırma sabrımızı taşırma”, “Kemal gelecek hesap verecek” sloganları attı. AK Parti’li kadınlar, yüzlerine Bakan Ramazanoğlu’nun fotoğrafının bulunduğu maskeler de taktı. 

Bu sırada CHP’liler de aşağıya inerek AK Parti’li gruba slogan ve taşıdıkları dövizlerle karşılık verdi. “Gürültüyle bu ayıbı örtemezsiniz”, “Kaç kere rastlanması gerekiyor?” yazılı dövizler taşıyan CHP’li grup ise “Halkın umudu Kılıçdaroğlu”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Sema istifa” sloganları attı. TOMA’nın hazır bulunduğu protesto gösterisinde, polisler gruplar arasında set kurdu. "KENDİ AHLAK ANLAYIŞINI ORTAYA DÖKMÜŞ"

AK Parti Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Gözde Keskin, caddenin karşı kaldırımda  bir basın açıklaması yaparak "Ahlak ve insaftan yoksun ifadeler ülke tarihine kara bir leke olarak geçti. Ana muhalefet partisinin genel başkanı bir kadına hakaret etmiştir. Kadına karşı cinsiyetçi ve karanlık zihniyetinin ürünü olan sözlerinden dolayı ana muhalefet partisi genel başkanını bir kez daha şiddetle kınıyoruz.""TACİZ OLAYINA SAHİP ÇIKAN BAKANINIZ İÇİN AYAKLANACAKTINIZ"

AK Partili kadınların basın açıklaması yapıp ayrılmasının ardından CHP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Nurşen Balcı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin Kılıçdaroğlu'na sahip çıkan ve eş zamanlı olanak 81 ilde yapılan basın açıklamasını okudu. Balcı şöyle konuştu:

"Kadına karşı olumsuz söylem bunun neresinde? Sizin bakanınız Reza Zarrab için 'size kimse bir şey yapamaz. Ben senin önüne yatarım dediğinde bunu cinsiyetçi bir söylem olarak algılamadınız hatta alkış tuttunuz. İşinize gelmeyince mi cinsiyetçi söylem? Çocuklarımız baş tacımızdır. Onların taciz ve tecavüzle anılması adlarının yan yana gelmesinden kadınlar olarak utanç duyuyoruz. Bu durum, tüm kadınların 'amasız, fakatsız birleşmesi tek ses olması gereken bir durumdur."

CHP'li kadınlar da basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. 

Bu arada Ak Partili kadınların CHP İl Binası önüne koymak istedikleri siyah çelengi çiçekçinin eylemden bir saat önce bina önüne getirip bıraktığı, CHP'lilerin de alıp depoya kaldırdığı öğrenildi.

BATMAN'DA GERGİNLİK

Öteyandan Batman’da da AK Partililerin, CHP binası önüne siyah çelenk koymak istemesi, her iki partinin de üyeleri arasında gerginliğe neden oldu. Gerginlik, polisin müdahale etmesiyle sona erdi. 

AK Parti Batman İl Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle basın açıklaması yaptı. Parti binası önünde toplanan grup adına açıklama yapan İl Başkan Yardımcısı Siyasi ve Hukuk İşler Başkanı Abdulbaki Polat, “Kılıçdaroğlu’nun Bakan Sema Ramazanoğlu’na sarf ettiği sözlerin ülke ve millet adına üzüntü vericidir. Hiçbir mazerete sığmayacak, hiçbir vicdana yakışmayacak kadar seviyesiz, aşağılık sözlerdir. Bu açıklamalar, aynı zamanda açık bir taciz ve insan hakkı ihlalidir. Bu ahlak ve edep dışı ifadelerle bakanın şahsında tüm kadınlar hedef alınmaktadır” dedi. Grup, daha sonra ellerindeki siyah çelenk ile Diyarbakır Caddesi’nde bulunan CHP İl Başkanlığı önüne kadar yürüdü. Çelengi buraya bırakmak isteyen AK Partililerle, CHP’liler arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik, polisin araya girmesiyle sona erdi. AK Partililer, çelengi bıraktıktan sonra, CHP binası önünden ayrıldı.

(CNNTÜRK)
Üye OlÜye Girişi