AKP'den Menderes Türel'e suçlama: Belediye şirketlerini çiftliğe çevirdi

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin belediye iştiraki şirketlerine AKP'li Menderes Türel'in başkanlığı yaptığı dönemde ihtiyaç fazlası kadro alındığı ve bu kişilere yüz binlerce lira para ödendiği iddia ediliyor. İddianın sahibi AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş...

21.08.2019
Yazı Boyutu:  
31 Mart yerel seçimleri öncesinde AKP'li Menderes Türel'in başkanlığı yaptığı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde, belediye iştiraki şirketlere ihtiyaç fazlası kadro alınarak, bu kişilere yüz binlerce lira para ödendiği belirtildi.

Star Gazetesi'nin haberine göre AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Menderes Türel zamanında 5 kişiden oluşan belediye şirketlerinden ANET yönetim kurulunun 10 kişiye çıkarıldığını ve bu kişilere “huzur hakkı” adı altında yıllık 360 bin lira maaş ödendiğini söyledi. Diğer bir belediye şirketi EKDAĞ’da ise 4 kişiden oluşan yönetimin 11’e çıkarıldığını belirten Taş, başkanın 7 bin lira, üyelerinin ise 3 bin lira maaş aldığını, fazladan aylık 21 bin lira, yıllık ise 251 bin lira para ödendiğini belirtti.

'ŞİRKETLERİ ÇİFTLİĞE ÇEVİRMİŞLER'

Belediye şirketleri ALDAŞ, ANTEPE, Ulaşım AŞ ve Sosyal Yardımlaşma AŞ yönetimlerinde benzer uygulamanın yaşandığını kaydeden AKP Antalya BaşkanıTaş, şunları söyledi:

“Şirketleri adeta çiftliğe çevirmişler. Sırf birilerine maaş vermek, birilerinin rant elde etmesini sağlamak için Antalyalıların cebinden fazladan para ödeniyor. Bu şirketler millete, Antalya’ya hizmet etmek için kurulmuş şirketler. Bir şirkette yıllık yaklaşık 250 bin lira ekstra külfet oluşturuluyor. Tüm şirketleri düşündüğünüzde bir milyon lira ekstra ödeme yapılıyor, bunu etik bulmuyoruz. Hem hukuki hem de vicdani açıdan olayın takipçisi olacağız. Dört ya da beş kişiyle yönetilebilecek şirketlerde yönetim kurulundaki kişi sayısının artırılması hem bizi hem de kamuoyunu rahatsız etti. Adeta futbol takımı kurmuşlar, şirketler arası maç yapmak için sayıları yükseltmiş olabilir ama şirketlerin yaptıkları işleri, harcamaları takip edeceğiz, bu işin peşini bırakmayacağız.”

Üye OlÜye Girişi