AKP'den müftülere nikah yetkisi açıklaması

 

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, kamuoyunda büyük tepki toplayan müftülere nikah yetkisinin geri çekilip çekilmeme konusunda konuştu

13.10.2017
Yazı Boyutu:  
Kadın örgütlerini ve toplumun laik kesimini iptal istemiyle sokaklara döken  müftülere resmi nikah kıyma yetkisi  tanıyan Nüfuz Hizmetlerinde değişiklik öngören yasa tasarısı İçişleri Komisyonunca alt komisyondan geldiği şekliyle aynen kabul edildi. İçişleri komisyonunda kabul edilen tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklenecek.Tasarının imamlara da nikah kıyma yetkisi verilebilecek şekilde genişletildiği belirtilmişti.

Tasarının dün (perşembe günü) TBMM Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyordu. Yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesinin önümüzdeki haftaya ertelendiği ifade ediliyor.ERDOĞAN'IN TAVRI MERAK EDİLİYOR

Tasarıyla ilgili son sözü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemesi beklenirken,  bu konuda AKP Sözcüsü Mahir Ünal, müftülere nikah yetkisi veren düzenlemenin geri çekilmeyeceğini söyledi.

Partisinin merkez yürütme kurulu (MYK) toplantısında konuşan Mahir Ünal, konuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: 

“Herhangi bir şekilde geri çekme söz konusu değil. Bu konu toplumda yeterince tartışıldı. Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi medeni kanunun değişmesiyle ilgili bir konu değil. Nikah memurunun nikah kıyma yetkisi ne ise, yine devlet memuru olan müftülere de aynı yetki veriliyor. Sanki burada yapılacak olan dini nikahmış gibi bir algı oluşturmanın anlamı yok. Bir din istismarının çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Medeni kanunun ona verdiği yetkiyle müftüler nikah kıyacak.”

Üye OlÜye Girişi