AKP'den Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili Meclis araştırması talebi

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin de arasında bulunduğu bir grup milletvekili, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Meclis araştırması talebinde bulundu. Canikli’nin soruşturmayı etkilemeye çalıştığı iddia ediliyordu.

19.04.2019
Yazı Boyutu:  
Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Vatan’ın ölümüyle ilgili çeşitli iddialar gündeme geldi. Vatan’ın intihar ettiği öne sürülürken baba Şaban Vatan kızına araba çarptığını ve olayın araştırılmasının engellenmek istendiğini iddia etmişti.

Soruşturmayı etkilemeye çalıştığı öne sürülen AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli de kendisi hakkındaki iddiaların soruşturulmasını istemişti. Canikli, “Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım. Bir isteğim var: Olay tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılsın. Hakkımdaki yalan ve iftiralar deşifre olsun” demişti.

Canikli’nin aralarında olduğu bir grup milletvekili Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

Önergede, “Şüpheli çocuk ölümlerinin ve Rabia Naz Vatan’ın ölümü ve benzeri olaylardaki süreçlerin tüm yönleri ile araştırılıp, kuma vicdanı tatmin edilecek ve kamusal bilgi talebini karşılayacak şekilde şeffaflığa kavuşturulması, kendini koruyamayacak durumdaki çocuklara ilişkin kayıp, cinayet olaylarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin toplumsal nedenlerinin araştırılması, insani ve toplumsal olarak yapılması gereken hususların tespit edilmesi amacıyla Anayasının 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” denildi.NURETTİN CANİKLİ YALAN VE İFTİRALAR DEŞİFRE OLSUN

AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli,  Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili bir haberde adının geçmesi üzerine Twitter hesabından açıklama yapmıytı, “Rabia Naz Vatan’ın vefatıyla ilgili olarak çok ağır suçlama ile karşı karşıyayım” diyen Canikli, “soruşturmayı yönlendirdiği” iddiasını “çirkin iftira” olarak nitelendirmişti.

Kendisiyle ilgili iddialar hakkında yargıya başvurduğunu belirten Canikli, “Şahsımın bu dosyaya müdahale edip etmediği konusunu da soruşturun. Biz de zaten bu konuda yargıya başvurduk. Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım. Bir isteğim var: Olay tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılsın. Hakkımdaki yalan ve iftiralar deşifre olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Canikli’nin paylaşımının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Şaban Vatan ise, “Nurettin Canikli 11 yaşındaki yavrum vicdanınız hiç mi sızlatmadı olay. Yenikapı Giresun günlerinde üzerime neden korumanızı gönderdiniz. Coşkun 11 yaşındaki çocuktan daha mı önemliydi. Emniyete ve savcılığa neden etki ve baskı yapıldı” demişti.Üye OlÜye Girişi