AKP'li 7 belediye başkanı daha istifa ettirilecek

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanının tehdit üzerine bugün istifa etmek zorunda kaldığı iddia edildi

...
30.10.2017
Yazı Boyutu:  
AKP Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Toplantıya çok sayıda partili katıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 7 AK Partili belediye başkanının daha istifa ettirieceğini öne sürdü.

Sputnik'in haberine göre Barış Yarkadaş ayrıca bugün istifa eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un "tehdit edildiğine" dair sözlerinin bir suç duyurusu olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Yarkadaş'a göre istifası istenenler arasında Trabzon, Uşak, Ordu ve Antalya Belediye Başkanları da var.

?Habertürk gazetesine konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinden istifa etmesini "imasının" yeterli olduğunu söylemişti.

Yarkadaş, "Menderes Türel'in açıklaması 'Tatlı tatlı bitirelim' mesajıdır" yorumunu yaptı.

BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET EDİP UĞUR GÖZYAŞLARIYLA İSTİFA ETTİ

İstifası istenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur hem AKP, hem de belediye başkanlığı görevinden istifa etti.Uğur, açıklaması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Edip Uğur'un istifasıyla ilgili "Öncelikle Ahmet Edip Uğur Bey'in istifasının hayırlı olmasını diliyorum.Partiden istifa etmesi kendi bireysel kararıdır"dedi.

İstifası istenen belediye başkanları arasında yer alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Avlu Balıkesir Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın  toplantısında, partisinden ve belediye başkanlığı görevinden ayrılma noktasına  geldiğini söyledi.

Daha önceki açıklamasında "veda ve vefa" vurgusu yaptığını anımsatan  Uğur, şunları kaydetti: "Şimdi bütün varlığımla külli iradeye teslim olarak cüzi irademle  milletime vefa gösteriyorum. Partime ve başkanlık görevime burada veda ediyorum.  İnancım ve itikadım gereği olanda hayır vardır. Üzgünüm, kırgınım fakat  huzurluyum. Çünkü vicdan rahatlığı ile bu kararı almış bulunuyorum. Bugüne kadar  aldığım bütün görevlerde Balıkesir sevdalısı olarak şehrime, hemşehrilerime  hizmet etme gayreti içinde oldum. Bütün hemşehrilerime, siyaset yaptığım yol  arkadaşlarıma ve bu uzun mesai yıllarında bana destek olan aileme teşekkür  ediyorum."  

5 BELEDİYE BAŞKANI İSTİFASINI AÇIKLAMIŞTI

AKP'de daha önce istifaları istenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifalarını açıklamıştı.

HÜKÜMETTEN İSİTİFAYA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA 

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Öncelikle Ahmet Edip Uğur Bey'in istifasının hayırlı olmasını diliyorum. Bugün partiden ve belediye başkanlığından istifa etmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Yeni dönemde başarılar diliyorum. Değişim esasında halkımızn hem talebi hem de beklentisidir. Giden belediye başkanlarımız bizim başkanlarımızdır. Gelen başkanlar da bizim başkanlarımıdır. Yol arkadaşlığımız mezara kadar devam edecektir. Partiden de istifa etmesi kendi bireysel  tercihidir. Tek taraflı bir alınacak karardır, onu almıştır. Bizim ona dair  söyleyecek bir şeyimiz yok. AK Parti'nin kimseyi tehdit etmesi veya herhangi bir  tehdit yöneltmesi de asla kabul edilemez. Öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.  Varsa öyle bir şey tabii, bununla ilgili yasal yollar açıktır, ona ilişkin  adımlarını elbette atıp atmama konusunu kendisi değerlendirecektir"  dedi.
Üye OlÜye Girişi