AKP'li her 3 vekilden ikisi yeniden aday gösterilmeyecek

 

Erdoğan'ın partisinin aday listelerini hazırlarken varolan milletvekillerinden üçte ikisine yeni bir şans vermeyeceği iddia edildi

02.05.2018
Yazı Boyutu:  
Ak Parti’de Cumhur ittifakının manifesto ve seçim beyannamesi çalışmaları yürütülürken, arka planda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği alarm doğrultusunda, “yasamada iktidar” üzerinde yoğunlaşılıyor.

Yeni sistem Cumhurbaşkanı’nı öne çıkarsa da kanunların geçirilmesi, OHAL ve bütçenin kabulü gibi kritik kararların adresi Meclis’in önemi hâlâ büyük.

Milliyet Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan bugünkü köşesinde "600 vekilin olacağı sistemde, kıl payı farkla ya da MHP destekli bir çoğunluğun sağlanması halinde Ak Parti’nin sorun yaşayacağı açık. Üstelik MHP’ye mahkûmiyet de kritik bir sorun.
Erdoğan, bu nedenle üstünlük sağlayabilecek bir aday listesi ve seçim kampanyası hazırlığında.
Gelen bilgiler, mevcut vekillerin üçte ikisinin değişeceği, bakanların ve partinin A takımındaki bazı isimlerin Beştepe’deki kurmay ekibine, bazılarının belediye başkan adaylığına kaydırılacağı, duayen isimlerle ilgili son kararı Erdoğan’ın vereceği geniş bir revizyonu işaret ediyor"diye yazdı.

Çevikcan'a göre, kampanyada ise Erdoğan’ın dile getirdiği, daha fazla özgürlük, demokrasi ve refah eksenli, laiklik vurgusunun da olacağı, 1.5 milyon genç seçmene hitap eden bir söylem ön planda olacak. Somut vaatlerin en önemli kısımları da dünkü torba tasarıyla zaten Meclis’e geldi. Hem Cumhurbaşkanlığı’nı hem Meclis’i kazanmak temel hedef.


Üye OlÜye Girişi