AKP'li kadın vekilden polisin kız öğrenciye tacize 'telaş' yorumu

 

AKP'li Özlem Zengin, üniversite öğrencisi Merve Demirel’i gözaltına alan polisin elle cinsel tacizde bulunmasını "telaşın verdiği bir yanlış" olarak değerlendirdi. Zengin'in bu değerlendirmesi erkek vekiller tarafından bile tepkiyle karşılandı.

20.02.2019
Yazı Boyutu:  
CHP'nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlamasını istediği bir soru önergesiyle  gündeme taşıdığı üniversite öğrencisi Merve Demirel'in bir protesto eylemi sırasında kendisini gözaltına almak isteyen polis tarafından elle taciz edilmesi olayıyla ilgili AKP Milletvekili Özlem Zengin'in Meclis genel kurulunda söylediklerine erkek milletvekilleri bile tahammül edemedi.


AKP  Tokat Milletvekili Zengin,  polisin gözaltına alırken cinsel tacizde bulunduğu kadın öğrenci Merve Demirel’e ilişkin, "Bu görüntülerde, özensizlik içerisinde bir tavır görüyorum. Bir telaş içerisinde bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği bir yanlış hareket var. Keşke orada bir kadın polis olsaydı, onlar müdahil olsalardı" dedi.

Geçen cumartesi günü Ankara'daki Sakarya Caddesi'nde gözaltına alınan Demirel'e polisin tacizde bulunduğu görüntüleri TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getiren Zengin, böyle bir konuyu, çok dengeli bir muhakeme ile götürmek gerektiğini belirtti.

Emniyet müdürlüğünün ve olay yerinde çekilen görüntüleri izlediğini anlatan Zengin, "Bu görüntüler kamuoyuna dağıtılırken kastı aşan bir şekilde, olaydan öte emniyet teşkilatını tahkir etmek üzere bir üslup kullanılıyor. Bizim burada yapmamız gereken, her ikisini aynı anda görmek. Prensip olarak bir insan suç işlerken, yakalandığı an ve devam eden süreçler de dahil olmak üzere asla bir cezalandırmaya tabi tutulamaz. Bu görüntünün bir kadını itibarsızlaştırmasına biz müsaade edemeyiz." diye konuştu.

Emniyet teşkilatının "tacizci" diye itham edilmesine de asla tahammüllerinin olmayacağını belirten Zengin, "Bu görüntülerde, özensizlik içerisinde bir tavır görüyorum. Bir telaş içerisinde bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği bir yanlış hareket var. Keşke orada bir kadın polis olsaydı, onlar müdahil olsalardı." değerlendirmesini yaptı.

GENEL KURUL’DA ZENGİN İLE ERKAN BAŞ ARASINDA TARTIŞMA

Öte yandan TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile AKP’li Zengin arasında Genel Kurul’daki Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 1. Bölümü görüşmeleri sırasında Merve Demirel’in Ankara’da polisin tacizine uğramasına ilişkin tartışma yaşandı.

Görüşmeler sırasında söz alan Baş’ın, “Hakkını arayan bir kadının Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde uğradığı muameleyi anlatmaktan biz utanıyoruz, savunmaktan utanmayanları da kınıyoruz” sözleri üzerine konuşan AKP’li Zengin, “Bugün bu Mecliste Ankara'da olan olayla alakalı hiç kimseyi savunan bir cümle kullanmadım. Bakın, çok sakin geçti, bütün kadın arkadaşlarımız söz aldı, konuştuk. Herhâlde arkadaşımızın kendisi burada değildi, dinlemedi. Hatta biz böyle bir şeyin yargıya taşınmasından memnuniyet duyduğumuzu söyledik. Takip edelim, nedir, ne olmuş, kim yapmış ama tek bir fotoğraf karesinden yola çıkarak da bir polis memurunu tacizci addetmeyelim, görelim olayı. Eğer yargıya itimat ediyorsak karar verin, yargıya taşınmış bir konu, kararını versin yargı hep beraber… Ama bu arada da biz savunalım, gidelim, arkadaşlarımıza görevler dağıtalım, bunu yapıyoruz zaman zaman, bu yargılamaları takip edelim” dedi.

Meclis tutanaklarına geçen o tartışma şu şekilde:

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Kayıtlara geçsin diye söylüyorum. "Secde ettiniz." demedim, "Secde ettiğinizi görmedim." dedim dolayısıyla bir düzeltmede bulundum. Buna cevap vermesi anlaşılmaz bir şey ama tabii bu aynı zamanda bir ikrarı bence barındırıyor.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Niçin anlaşılmıyor, niçin anlaşılmıyor?

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Çünkü ben "Secde etmediniz, biat ettiniz, dizinin dibinde oturdunuz." dedim, bu iddiamda da ısrarcıyım.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Siz bence söylediklerinizi hatırlamıyorsunuz, kayıtlardan çıkarın ve bakın Sayın Baş. Hatırlamıyorsunuz cümlelerinizi.

BAŞKAN - Sayın Zengin, bir saniye…

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Değerli arkadaşlar, sanıyorum, Grup Başkan Vekili kendi milletvekilleriyle beni karıştırıyor.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Hatırlamıyorsunuz cümlelerinizi.

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Ben Genel Kurulun her açık olduğu dönemde başından sonuna, halkın verdiği görevi en iyi biçimde yerine getirmek üzere buradayım. Bütün konuşmaları da dinliyorum.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Cümlelerinizi hatırlamıyorsunuz.

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Bazı arkadaşların, özellikle iktidar grubundan, birinci parti grubundan arkadaşların genelde kuliste geçirdikleri vakti bana yakıştırmasını doğru bulmuyorum.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Hiç alakası yok. Ben kendimle ilgili şeyden bahsediyorum. Ben hep buradaydım, hiçbir yere ayrılmadım.

ERKAN BAŞ (İstanbul) - Üçüncüsü, tek bir fotoğraftan sonuç çıkartmama doğrudur. Kendilerinin tek bir fotoğraftan ne kadar sonuçlar çıkarttıklarını söylüyorum.

Ve son olarak, gerçekten, arkadaşlar, bu ülkede herkes suç işleyebilir size göre. (Cumhuriyet)
Üye OlÜye Girişi