AKP'li Özlem Zengin: Polislerin madencileri tartaklamasını anlamakta zorlanıyorum

 

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ödenmemiş hakları için mücadele eden maden işçilerinin Ankara'da kendisiyle görüşmesinden sonra polis müdahalesiyle karşılaşmasına ilişkin "Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum" dedi.

20.11.2020
Yazı Boyutu:  
AKP Tokat Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Haber Global kanalında yayınlanan ve Jülide Ateş'in programına konuk oldu.

"Madenciler devletten değil özel sektörden alacaklı"

Özlem Zengin, "Soma ve Ermenekli maden işçilerin tazminatı neden ödenmiyor?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile en iyi çalıştığımız konulardan birisi Soma meselesi oldu. Orada hiçbir problem kalmadı aslında. Devletin taraf olduğu bütün süreçleri tamamladık. 4 madenci arkadaşımız geldi ve onları dinledim. Onların alacakları taraf devlet değil. Hepsinin alacağı özel şahıslardan ve davalarını kazanmışlar. Fakat muhatap oldukları özel şirketlerde  bu alacakları meblağ olmadıkları görülüyor. Belki gerçekte var kaçırdılar... Bunları bir süre sonra nihayetlendirebileceğimizi düşünüyorum. Bir söz vererek değil ama çok büyük gayretimiz olduğunu gelen madenci arkadaşlarımızın da gördüğünü biliyorum"

"Polisin müdahalesini anlamakta zorlanıyorum"

Soma ve Ermenek'ten Ankara'ya yürüyüş yapmaları engellenen maden işçilerinden bir grup, geçtiğimiz ay Meclis'te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'le görüşmüş, bu görüşmelerinin ardından yapacakları basın açıklaması ise polislerce engellenmişti.

Ateş'in "Soma ve Ermenekli maden işçileri sürekli polis ve jandarma ablukasında?" sorusu üzerine Zengin şu ifadeleri kullandı:

"Buna çok üzüldüğümü söylemem lazım. Onları ben davet ediyorum. Güzel yemek ikram ediyoruz. Oturuyoruz, nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Sonra Kızılay'da çıkıyorlar bir basın açıklaması yapacaklar, bir bakıyorum tartaklanıyorlar. Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum. En ufak bir ihtimal görseydim böyle bir şeyle karşılaşacaklarına dair elimden ne geliyorsa yapardım. Söyleyecekleri tek şey de şuydu bence: 'Biz gittik Özlem Hanım'la konuştuk. Yardımcı olacağını, elinden geleni yapacağını söyledi.' Jandarma da polis de elbette görevini yapacak. Ama bu görevini yaparken her an insanların onları gördüğünü, bütün toplumun nazarının orda olduğunu görerek yapmaları gerekiyor."


Üye OlÜye Girişi