AKP'nin Baroları bölme girişimine İstanbul Adliyesi önünde protesto

 

AKP'nin "çoklu baro" yöntemiyle, baroları bölme girişimine tepki gösteren avukatlar, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde kitlesel miting düzenledi

30.06.2020
Yazı Boyutu:  

AKP ve MHP destekli Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığındaki hükümetin “çoklu baro” teklifiyle baroların seçim sistemine yönelik müdahalesine karşı İstanbul Barosu’nun çağrısıyla avukatlar bugün  Savunma Mitingi’nde buluştu.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin karşısındaki alanda bir araya gelen binlerce avukat, savunmaya yönelik saldırıya karşı “Savunma susmadı, susmayacak” dedi.

Miting öncesinde avukatlar, kitlesel katılıma rağmen sınırlı bir alanı bariyerlerle çeviren ve sürekli sosyal mesafe uyarısı yapan polise tepki gösterdi. Avukatların tepkisi üzerine polis, bariyerleri geri çekerek miting alanını genişletti. Buna rağmen çok sayıda avukat alana giremeyip adliye önünde bekledi.

"Benim işim insan hakları mücadelesi vermek"

Avukatlar, "Savunma Mitingi" öncesinde adliye önündeki meydanın polis bariyerleriyle çevrilmesine tepki gösterdi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun basın açıklaması ile başlayan eylemde sık sık "Feyzioğlu istifa" sloganları atıldı.

Durakoğlu konuşmasında, "Teklifin anayasaya aykırılığını kanıtlayacağız. Bizim yasamızın 75. ve 94. maddesi gereğince insan haklarına sahip çıkmamız gerektiğini söylüyoruz. Yumruğu kimin attığına bakmam ben. Benim işim bu. İnsan hakları mücadelesi vermek’’ ifadelerini kullandı.

“Bu bir FETÖ projesidir”


Durakoğlu, hükümetin yapmak istediği değişikliği "FETÖ projesi" olarak adlandırarak şöyle konuştu:


"Avukatlar susamaz. Avukatlar susarsa olmaz. Bunu bilmeli Ankara. 2010 Referandumu'nda yapmayın dedik, yargıyı FETÖ'ye teslim ediyorsunuz dedik. 'FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi' dediler. Bu da bir FETÖ projesidir. Ergenekon örgütlediniz, Balyoz ürettiniz. Biz bastık. Orayı bastık işte. O çadır tiyatrosuna gittik. Bedel de öder avukatlar bunu bilesiniz. Biz bunu söyledik size yapmayın dedik. Şimdi de yapmayın diyoruz. Biz biat etmeyiz, boyun eğmeyiz. Avukatız biz. 30 Haziran 2020 bunu bir kenara yazın. Bu bir FETÖ projesidir. Yargının ele geçirildiği 2. sac ayağından sonra 3. sac ayağının da ele geçirilmesidir. Tarihe düşülmüş bir nottur bu".

İstanbul Barosu Başkanı, Meclis’e sunulan teklife karşı da sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı.

"Bu teklif Meclis’e sunuldu. Teklifin geçmemesi için demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bilmedikleri bir şey var. Bunların en fecisini darbeciler yaptı. İstanbul Barosu’nun kapısına mühür vurdular. Kapattıklarını zannettiler. Avukatlar kırıp attı o mührü. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yargı bağımsızlığı, toplum için, halk için mücadele edeceğiz.”


“Hakkımızı sonuna kadar kullanacağız”

Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var” diyen Av. Durakoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız çünkü bir avukatız.

Miting, Av. Durakoğlu’nun konuşmasının ardından sona erdi.

Sendika.Org


Üye OlÜye Girişi