AKP'nin yeni gündemi laiklik tartıması

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, "Yeni Anayasa Laik olmamalıdır, dinrdar olmalıdır" sözlerine Hükümet sözcüsü Kurtuluş'dan destek geldi

26.04.2016
Yazı Boyutu:  
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı'nın 'laiklik' çıkışı için 'Anayasa değişikliği konuşulurken böyle bir tartışmanın yapılması çok doğal' dedi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Yeni anayasada laiklik olmamalı. Dindar bir anayasa yapılmalı' çıkışının yankıları sürüyor. AKP'den yapılan ilk açıklamalarda 'Gündemimizde böyle bri konu yok' denilerek konu kapatılmaya çalışıldı. Ancak Kahraman'ın çıkışının nedenini, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş canlı yayında açıkladı.

Habertürk canlı yayınında Balçiçek İlter'e konuk olan Numan Kurtulmuş, İsmail Kahraman'ın sözleri için "Önemli bir tartışmanın gündeme gelmesine vesile olmuştur. Ümit ederim ki faydalı olur. Ama Ak Parti olarak hazırladığımız metinde böyle bir konu yer almıyor" dedi.

"TARTIŞILMASINDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ"

Laiklik uygulamaları konusunda klasik eleştirileri sıralayan Kurtulmuş, Balçiçek İlter'in "İsmail Kahraman bu çıkışı konuyu kamuoyunda tartıştırıp gelen tepkileri ölçmek için mi yaptı?" diye sorması üzerine ise "İsmail Kahraman Bey son derece tecrübeli ve ne söylediğini bilen biridir. Böyle bir amaçla söylediğini sanmıyorum. Ama AK Parti ve Sayın Meclis Başkanı bu konuyu tartışmasa da, anayasa değişikliğinin tartışıldığı bir ortamda böyle bir konunun tartışılmasından daha doğal bri durum da olamaz" dedi.

TARTIŞMANIN ASIL AMACI NE?

İsmail Kahraman'ın çıkışı ve Numan Kurtulmuş'un sözleri, akla iki ihtimali getirdi. Birinci ihtimal; AKP yeni anayasada laiklik ilkesini kaldırmayı planlıyor. İkinci ihtimal ise; AKP anayasa değişikliğinde böyle bir konyu gündeme getirmeyecek, ancak sonbaharda yapılması planlanan erken seçim için yeni bir gerilim ortamı yaratarak muhafazakar oyları yeniden konsolide etmeye çalışıyor. (Kaynak:ABC)


Üye OlÜye Girişi