Alanya'da tehlike: Balon balıkları sahile geldi

 

Antalya'nın Alanya ilçesinde, plajın kıyısına kadar gelen balon balıkları cep telefonu kamerasına yansıdı

2.05.2021
Yazı Boyutu:  
Kızıldeniz'den Akdeniz'e kadar yayılan istilacı ve zehirli türler arasında olan balon balıkları, dün Alanya'da sahilde yüzmeye giden turistlerin cep telefonu kameralarına yansıdı.

Plajın hemen kenarına kadar gelen birden fazla balon balığı kısa süreli paniğe neden oldu. DHA'nın haberine göre; orada bulunan görevlilerden ikisi balıklardan bazılarını ağlarla yakalayarak bölgeden uzaklaştırdı. Diğer balıklar ise suda gözden kayboldu.BALON BALIĞI YİYENİ ÖLDÜRÜYOR

Bilimsel adı Lagocephalus sceleratus olan balon balığı son derece zehirli bir balık. Ülkemizde de görülen balon balığı, kemikli olması nedeniyle kirpi balığı olarak da adlandırılıyor. Balon balığı kendini tehlike altında hissettiği zaman şişiyor ve balon görünümünü alıyor. Son dönemde Akdeniz, Ege ve Marmara'da sık rastlanılan balon balığı eti yenir mi? Balon balığı neden tehlikeli? Balon balığı evde beslenir mi? İşte balon balığı hakkında bazı bilgiler.


Balon Balığı, ılıman denizlerde yaşayan kemikli bir balık türü. Ülkemizde de sıklıkla görülen balon balığı Akdeniz, Ege ve Marmara'da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlar.
Nisan-mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere, bazen de acı su bölgelerine sokulup temmuz–eylül arasında üreme yapar.

Balon balıkları 10 bin ila 20 bin arasında yumurta bırakırlar ve yavruları önce planktonlarla daha sonra omurgasızlarla beslenir.

Balon balığının eti oldukça zehirlidir. Bu nedenle kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. İşgalci bir tür olan balon balığı yerli balık türlerini de tehdit ediyor. Balon balığı zehirlenmesinde felç ve kalp durması gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Balon balığı zehrinin 2 miligramlık dozu 50 kilo ağırlığında bir insanı rahatlıkla öldürebiliyor.

(Haber merkezi)
Üye OlÜye Girişi