Alattin Çakıcı'nın rakibi Sedat Peker'in örgütüne operasyon: 49 gözaltı

 

Halen yurt dışında bulunan Türkiye'nin önde gelen organize suç örgütü liderlerinden Sedat Peker'in örgütüne polis operasyon başlattı. MHP Lideri Bahçeli'nin Erdoğan'a ısrarıyla çıkarılan özel afla serbest kalan Alaaddin Çakıcı, cezaevinden çıkar çıkmaz Sedat Peker'i "sana dansöz kıyafeti giydireceğim" diye tehdit etmişti.

9.04.2021
Yazı Boyutu:  
Geçmişte organize suç örgütü liderliğinden yargılanıp hüküm giyen Sedat Peker, polis tarafından arandığı ve bu nedenle yurtdışına kaçtığı iddialarına geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi ve 'Balkanlardayım, oturum işlemlerimi tamamladım' demişti. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sevgi ve saygısını sosyal medyada sık sık ifade etmekle tanınan Sedat Peker'in lideri olduğu "organize suç örgütü"ne yönelik İstanbul başta olmak üzere birçok ilde  operasyonu başlatıldı.

"Erdoğansever" Sedat Peker'in en büyük rakibi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yakın dostu ülkücü Alaaddin Çakıcı'nın özel afla cezaevinden çıkmasından kısa süre sonra Sedat Peker'e yönelik "sana dansöz kıyafeti giydireceğim" diye tehdit etmişti. ALATTİN ÇAKICI'NIN SAĞ KOLU ÖMER KORKMAZ, PEKER'E OPERASYON YAPILACAĞINI İKİ YIL ÖNCE SÖYLEMİŞTİ

Alattin Çakıcı'nın sağ kolu Ömer Korkmaz ise Ağustos 2019 tarihinde,yaptığı açıklamalarla Sedat Peker'in liderliğindeki suç örgütüne bugün yapılan operasyona dikkati çekmişti. Ömer Korkmaz, Erkan tufan tarafından 16 nisan 2020'de You Tube konulan videoda bugünkü operasyonun Alaattin Çakıcı'nın etkisiyle yapıldığını ortaya koymuştu. Ömer Korkmaz video yayınında şu ifadelere yer vermişti: "Ya bu devlet seni alacak, ya da sen bu ülkeden kaçacaksın. Şimdi diyorum ki seni Tayyip Erdoğan da koruyamayacak. Devletin polisi senin yanında duramaz. Ben sana silah doğrultuyorsam, bilki devletin polisi senin yanından ayrılacak"


Anadolu Ajansı; Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 63 kişiye yönelik operasyon kapsamında İstanbul, Ankara, Kocaeli, Trabzon ve Hatay'da 121 adreste arama yapıldığını ve 49 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

AA'nın haberine göre soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan ve Peker'in de elebaşı olduğu 63 kişinin; "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "nitelikli yağma", "gasp", "rüşvet", "yaralama", "tehdit" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" gibi birçok suça karıştığı belirlendi.PEKER'İN BEYKOZ'DAKİ VİLLASI DA ARANDI

Elde edilen yeni deliller sonucu Sakarya ve Konya'da da bazı adreslere operasyonlar düzenlendi.

Peker'in Beykoz'daki villasında da sabah saatlerinde arama yapıldı.

İstanbul'daki soruşturmada Bahçelievler, Kadıköy ve Maltepe'de bazı adreslere şafak baskını yapıldı.İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Peker'in lideri olduğu iddia edilen örgütün eylemlerinin tespiti amacıyla kapsamlı çalışmalar yapıldığı ve bunun sonucunda da "örgütün karışmış olduğu çok sayıda suç eylemi ve bu eylemleri gerçekleştiren örgüt üyesi" tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Elde edilen deliller kapsamında Sedat Peker suç örgütüne yönelik İstanbul merkezli 5 ilde 09.04.2021 günü 63 şüpheli şahsa yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda çok sayıda şüpheli suç unsurlarıyla birlikte yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şahıslar hakkında gerekli işlemler başlatılmıştır" denildi.

İnsansız hava araçlarıyla keşif yapılan ve özel harekat ekiplerinin de destek verdiği operasyon kapsamında, belirlenen adreslerde aramalar devam ediyor.

Sedat Peker'in ise yurtdışında olduğu bildiriliyor.KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ PEKER'İ SINIR DIŞI ETMİŞTİ

Sedat Peker, 2019'da yerleştiği Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde 18 Ocak'ta gözaltına alınıp, sınır dışı edilmiş ve Kosova'ya gitmişti.

Balkan Insight adlı internet sitesine konuşan Kosova yetkilileri, Peker'in Kosova pasaportu olmadığını, kendisine geçici oturum izni verildiğini söylemişlerdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde bu hafta dokuz polis yabancı suçlulara sahte pasaport sattıkları iddiasıyla gözaltına alınmış; ana muhalefet partisi lideri Hristijan Mickoski, Sedat Peker adına da Djadin Ademovski adıyla sahte kimlik ve pasaport düzenlendiğini iddia etmişti.

Türkiye'de 2007 yılında "organize suç örgütü liderliğinden" hüküm giyen ve 2014'te cezaevinden tahliye edilen Peker, 2016 yılında sokağa çıkma yasaklarının ve şiddetin sona ermesi için "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi yayımlayan Barış Akademisyenlerini "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" sözleriyle tehdit etmişti.

Peker hakkında İstanbul Anadolu Adliyesi 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Davada sözleri "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilen Peker, beraat etmişti.SEDAT PEKER KİMDİR?

Sedat Peker 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya'ya doğdu. Rizeli bir aileden gelen Sakarya doğumlu olup uzun süre Almanya'da yaşayan Peker, Turancı olduğunu dile getirmektedir.1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasa dışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır. 1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Peker'in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur.

Tehditle tahsilât yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye getirildi.Eylül 1998'de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 

12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde bulundu.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2008'de Özge Yılmaz ile evlenmiştir. Bu evlilikten Serdar Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Celal Han Peker, Filiz Lina Peker isimli çocukları oldu. (BBCTürkçe/ AA/ KAZETE)

Üye OlÜye Girişi